Przede wszystkim należy zauważyć, że gaśnice śniegowe wypełnione są skroplonym i niepalnym dwutlenkiem węgla. Podczas uruchomienia powstaje gaz pod ciśnieniem, który rozpręża się i osiąga temperaturę -78°C, co sprawia, że na wierzchu tworzy się warstwa suchego lodu. Taka forma wypełnienia skutecznie działa w czasie pożaru: po pierwsze odcina dostęp tlenu, a po drugie obniża temperaturę. Co więcej, bardzo mocną zaletą gaśnic śniegowych jest fakt, że nie zostawiają śladów na gaszonej powierzchni, a do tego nie powodują uszkodzeń gaszonych urządzeń. Warto jednak podkreślić, że gaśnica śniegowa jest cięższa od innych rodzajów gaśnic, przez co dla osób niemających wcześniej doświadczenia z gaszeniem pożaru, może być ona mało poręczna.
Jakie pożary najlepiej gasić gaśnicą śniegową?
Według ściśle określonych oznaczeń, gaśnice śniegowe dedykowane są do pożarów z grupy B i C. Pożary z grupy B dotyczą cieczy (np. rozpuszczalników, smarów, olejów niespożywczych, farb itp.) i materiałów stałych topiących się, natomiast grupa C ma związek z gazami palnymi. Co więcej, ze względu, że ten rodzaj gaśnic nie powoduje uszkodzeń gaszonych urządzeń, mogą one być wykorzystywane do gaszenia sprzętu elektrycznego pod napięciem.
Specyfika gaśnic śniegowych sprawia, że są one wykorzystywane nie tylko przez jednostki straży pożarnej. Bardzo często są one wyposażeniem w obiektach przemysłowych, magazynach z cieczą i gazami palnymi, a także na stacjach paliw, w laboratoriach chemicznych czy lakierniach samochodowych.
Na koniec warto dodać, że gaśnice śniegowe nie powinny być używane do gaszenia ludzi. Ma to związek z niską temperaturą dwutlenku węgla, co mogłoby doprowadzić do odmrożeń i dodatkowych obrażeń.