Praca na wysokościach wymaga odpowiedniego przygotowania, by mogła przebiegać bezpiecznie i bez ryzyka upadku, mogącego doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie przepisów BHP, które jasno precyzują, co wchodzi w skład sprzętu do wykonywania prac na wysokościach.
Co mówią przepisy?
To kiedy należy stosować zestaw do pracy na wysokościach oraz jakie elementy wchodzą w jego zakres, reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z nim pracą na wysokościach nazwać można wykonywanie czynności w ramach pracy na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej jednego metra nad poziomem podłogi lub gruntu. Podstawowym elementem zestawu do pracy na wysokościach są szelki bezpieczeństwa, a w zależności od charakteru wykonywanych prac, komplet powinien dodatkowo zawierać amortyzatory bezpieczeństwa, zaczepy linowe, a także urządzenia samozaciskowe przesuwane z liną roboczą i zatrzaskami. Dodatkowo adapter, kask, urządzenie do nadawania pozycji czy nawet skrzynia transportowa.
Funkcje poszczególnych elementów zestawu pracy na wysokościach
Koniecznym elementem zestawu do pracy na wysokościach są szelki bezpieczeństwa. Muszą spełniać wymagania normy EN 361 oraz EN 358. Ich zadaniem jest nie tylko niedopuszczenie do upadku, ale też możliwość ustabilizowania ciała w pozycji pionowej do momentu, aż otrzyma się pomoc. Jako doświadczony dystrybutor sprzętu do prac na wysokościach, dużą uwagę kierujemy na amortyzatory bezpieczeństwa. Dlaczego? Ponieważ o ile same liny uchronią przed upadkiem, to właśnie amortyzatory bezpieczeństwa zabezpieczają ciało przed konsekwencjami spadania. W momencie zahamowania spadania na ciało działają siły dynamiczne, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń. Amortyzatory skutecznie minimalizują ich natężenie, chroniąc tym samym ciało przed obrażeniami.
Niewątpliwie dużą rolę i dla bezpieczeństwa, i dla wygodny, pełnią zatrzaśniki do amortyzatorów. Łatwe i wygodne przepięcia pozwolą na zachowanie ciągłości asekuracji na rusztowaniach i innych konstrukcjach wymagających ciągłego poruszania się z miejsca na miejsce. Koniecznym elementem zestawu do pracy na wysokościach są szelki bezpieczeństwa. Muszą spełniać wymagania normy EN 361 oraz EN 358. Ich zadaniem jest nie tylko niedopuszczenie do upadku, ale też możliwość ustabilizowania ciała w pozycji pionowej do momentu, aż otrzyma się pomoc.