Gaśnice są podstawowym sprzętem do gaszenia pożarów w zarodku. Wyróżnia się wiele rodzajów gaśnic, których głównymi kryteriami podziału jest budowa oraz typ środka gaśniczego. Wszystkie przepisy dotyczące kwestii związanych zarówno z koniecznością wyposażenia obiektu w gaśnice, ich budową, wyglądem, jak i oznaczeniami znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Gaśnice muszą być również z obowiązującą w Polsce normą PN-EN 307:2004. Czy przepisy te wskazują, jaki kolor musi mieć gaśnica?
Kolor gaśnic według normy PN-EN 307:2004
Norma PN-EN 307:2004 przyjęta w Polsce wskazuje, że gaśnica musi mieć kolor czerwony i posiadać ładunek gaśniczy o wadze minimum 1 kg. W normie wskazane są również szczegółowe informacje dotyczące zakresu temperatur stosowania, minimalną skuteczność gaśniczą oraz minimalny czas działania. Producenci gaśnic zobowiązani są do rygorystycznego przestrzegania przepisów zawartych w PN-EN 307:2004, inaczej urządzenia nie będą mogły być określane jako gaśnice, a jedynie jako urządzenie gaśnicze.
Rodzaje gaśnic i ich oznakowanie
Gaśnice dobiera się do źródła pożaru, które dzieli się na sześć klas. Do gaszenia każdego typu pożaru przeznaczona jest odpowiednia gaśnica. Podstawowy podział obejmuje:
-
gaśnice proszkowe – których zasada działania polega na odcięciu powierzchni płonącej od tlenu, w gaśnicy znajdują się proszki węglanowe i fosforanowe;
-
gaśnice wodne – wypełnione pianą gaśniczą, która wydostaje się pod ciśnieniem dzięki emisji, jaka dochodzi w wyniku oddziaływania specjalnego gazu niepalnego;
-
gaśnice śniegowe – wewnątrz gaśnic znajduje się dwutlenek węgla, który po uwolnieniu przypomina wyglądem śnieg; CO2 w kontakcie z płonącym materiałem osiąga temperaturę -78°C, w konsekwencji czego pokrywa jego powierzchnię warstwą suchego lodu.
Na gaśnicach znajdują się ogólne przyjęte skróty:
-
GP – gaśnica proszkowa,
-
GW – gaśnica pianowa,
-
GS – gaśnica śniegowa,
-
GWG – gaśnica pianowa do obiektów gastronomicznych,
-
X – zbiorniki gaśnicze pod stałym ciśnieniem,
-
Z – środek gaśniczy i czynnik zasilający znajdują się w dwóch osobnych zbiornikach.