fb
1px

Czy każda gaśnica musi być czerwona?

0
Czy każda gaśnica musi być czerwona?

Gaśnice są podstawowym sprzętem do gaszenia pożarów w zarodku. Wyróżnia się wiele rodzajów gaśnic, których głównymi kryteriami podziału jest budowa oraz typ środka gaśniczego. Wszystkie przepisy dotyczące kwestii związanych zarówno z koniecznością wyposażenia obiektu w gaśnice, ich budową, wyglądem, jak i oznaczeniami znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Gaśnice muszą być również z obowiązującą w Polsce normą PN-EN 307:2004. Czy przepisy te wskazują, jaki kolor musi mieć gaśnica?

Kolor gaśnic według normy PN-EN 307:2004

Norma PN-EN 307:2004 przyjęta w Polsce wskazuje, że gaśnica musi mieć kolor czerwony i posiadać ładunek gaśniczy o wadze minimum 1 kg. W normie wskazane są również szczegółowe informacje dotyczące zakresu temperatur stosowania, minimalną skuteczność gaśniczą oraz minimalny czas działania. Producenci gaśnic zobowiązani są do rygorystycznego przestrzegania przepisów zawartych w PN-EN 307:2004, inaczej urządzenia nie będą mogły być określane jako gaśnice, a jedynie jako urządzenie gaśnicze.

Rodzaje gaśnic i ich oznakowanie

Gaśnice dobiera się do źródła pożaru, które dzieli się na sześć klas. Do gaszenia każdego typu pożaru przeznaczona jest odpowiednia gaśnica. Podstawowy podział obejmuje:

  • gaśnice proszkowe – których zasada działania polega na odcięciu powierzchni płonącej od tlenu, w gaśnicy znajdują się proszki węglanowe i fosforanowe;

  • gaśnice wodne – wypełnione pianą gaśniczą, która wydostaje się pod ciśnieniem dzięki emisji, jaka dochodzi w wyniku oddziaływania specjalnego gazu niepalnego;

  • gaśnice śniegowe – wewnątrz gaśnic znajduje się dwutlenek węgla, który po uwolnieniu przypomina wyglądem śnieg; CO2 w kontakcie z płonącym materiałem osiąga temperaturę -78°C, w konsekwencji czego pokrywa jego powierzchnię warstwą suchego lodu.

Na gaśnicach znajdują się ogólne przyjęte skróty:

  • GP – gaśnica proszkowa,

  • GW – gaśnica pianowa,

  • GS – gaśnica śniegowa,

  • GWG – gaśnica pianowa do obiektów gastronomicznych,

  • X – zbiorniki gaśnicze pod stałym ciśnieniem,

  • Z – środek gaśniczy i czynnik zasilający znajdują się w dwóch osobnych zbiornikach.

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl