
Odzież strażacka specjalna ma za zadanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas podejmowani działań ratowniczych niezależnie od warunków, jakie panują w miejscu akcji. Oprócz odporności na wysokie temperatury i rozprzestrzeniające się płomienie ma również wykazywać trwałość, lekkość i wygodę. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, z jakich elementów składa się strój strażacki do zadań specjalnych, i jak chroni przed ogniem.
Wymagania wobec odzieży strażackiej
Wpływ na zachowanie bezpieczeństwa podczas akcji gaśniczych ma wiele czynników. Należą do nich wiedza i umiejętności strażaka, wyposażenie oraz strażackie ubrania specjalne. Dlatego wobec odzieży strażaka stawia się szereg wymogów zawartych w rozporządzeniu w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej działają według samodzielnie sporządzonych statusów, które nie odbiegają od tych z rozporządzenia. Zgodnie z przepisami odzież strażacka powinna być wykonana z materiałów odpornych na wysokie temperatury i ogień. Dodatkowo ma być wytrzymała na rozdzieranie i rozciąganie, a także na czynniki powodujące urazy mechaniczne.
Jak skonstruowana jest odzież strażacka?
Odzież specjalna ubierana na akcje przeciwpożarowe składają się z kurtki i spodni o warstwowej konstrukcji oraz kurtki lekkiej jednowarstwowej. Zadaniem odzieży jest przede wszystkim ochrona przed ogniem, dlatego zgodnie z normą PN-EN 469 wykonane są z wytrzymałych włókien meta-aramidowych, para-aramidowych powleczonych dodatkowo warstwą silikonowo-karbonową i mieszanek tych włókien. Dzięki nim płomienie nie mają kontaktu ze skórą. Jednak to nie wystarczy, by uniknąć poparzeń związanych z wysoką temperaturą, dlatego ubrania specjalne wyposażone są w membranę odprowadzającą nadmiar wody i ciepła wytwarzanego przez organizm, a także warstwy izolacyjnej chroniącej przed przenikaniem ciepła do wewnątrz ubrania. Ubrania wyposażone są również w podszewkę z niepalnego materiału, które również zawiera włókna aramidowe.