Służby straży pożarnej wykorzystują szereg sprzętów i akcesoriów podczas akcji ratowniczo gaśniczym. Jedną z konstrukcji, która składa się z wielu elementów, jest linia wężowa, obejmująca węże ssawne, smoki ssawne, pływaki z zatrzaśnikami, linki ratownicze, motopompę lub autopompę, rozdzielacz i prądownice. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jaką rolę pełnią rozdzielacze strażackie i jakie rodzaje rozdzielaczy się wyróżnia.
Czym jest rozdzielać strażacki i jaką pełni funkcję w linii wężowej?
Rozdzielacze strażackie służą do rozdzielania strumienia wody płynącej z linii głównej do linii gaśniczych. Wyposażone w nasadę wlotową o średnicy 75 mm podłączany jest do linii głównej, natomiast trzy nasady wylotowe (dwie zewnętrzne o średnicy 52 mm i jedna środkowa o średnicy 75 mm) podłącza się do linii gaśniczych. W rozdzielaczach stosuje się dwa rodzaje zaworów – zawory kulowe uruchamiane dźwignią oraz zawory wrzecionowe, które otwiera się pokrętłem. Korpus rozdzielacza oznaczony jest strzałką skierowaną w stronę wskazującą kierunek przepływu wody. Wskazówka jest szczególnie przydatna podczas budowania linii wężowej.
Jakie są rodzaje rozdzielaczy strażackich?
W zależności od specyfiki działań gaśniczych lub realizowania zaopatrzenia wodnego na potrzeby akcji gaśniczej wyróżnia się różne rodzaje rozdzielaczy strażackich. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się:
-
rozdzielacze kulowe – wyposażone są w zawór o kulistym kształcie,
-
rozdzielacze grzybkowe – posiadają zawór przypominający kształtem grzybek.
Rozdzielacze powinny posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP. Jest to jednostka certyfikująca sprawująca nadzór nad procesami wprowadzenia do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, w tym wyrobów stanowiących podręczny sprzęt gaśniczy. Jeśli rozdzielacz posiada certyfikat dopuszczenia, oznacza, że został wykonany przy spełnieniu wszystkich obowiązujących norm. To z kolei przekłada się na jego sprawność i wytrzymałość bez względu na warunki, z jakimi będzie miał styczność.