fb
1px

Do czego służą rozdzielacze strażackie?

0
Do czego służą rozdzielacze strażackie?

Służby straży pożarnej wykorzystują szereg sprzętów i akcesoriów podczas akcji ratowniczo gaśniczym. Jedną z konstrukcji, która składa się z wielu elementów, jest linia wężowa, obejmująca węże ssawne, smoki ssawne, pływaki z zatrzaśnikami, linki ratownicze, motopompę lub autopompę, rozdzielacz i prądownice. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jaką rolę pełnią rozdzielacze strażackie i jakie rodzaje rozdzielaczy się wyróżnia.

Czym jest rozdzielać strażacki i jaką pełni funkcję w linii wężowej?

Rozdzielacze strażackie służą do rozdzielania strumienia wody płynącej z linii głównej do linii gaśniczych. Wyposażone w nasadę wlotową o średnicy 75 mm podłączany jest do linii głównej, natomiast trzy nasady wylotowe (dwie zewnętrzne o średnicy 52 mm i jedna środkowa o średnicy 75 mm) podłącza się do linii gaśniczych. W rozdzielaczach stosuje się dwa rodzaje zaworów – zawory kulowe uruchamiane dźwignią oraz zawory wrzecionowe, które otwiera się pokrętłem. Korpus rozdzielacza oznaczony jest strzałką skierowaną w stronę wskazującą kierunek przepływu wody. Wskazówka jest szczególnie przydatna podczas budowania linii wężowej.

Jakie są rodzaje rozdzielaczy strażackich?

W zależności od specyfiki działań gaśniczych lub realizowania zaopatrzenia wodnego na potrzeby akcji gaśniczej wyróżnia się różne rodzaje rozdzielaczy strażackich. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się:

  • rozdzielacze kulowe – wyposażone są w zawór o kulistym kształcie,

  • rozdzielacze grzybkowe – posiadają zawór przypominający kształtem grzybek.

Rozdzielacze powinny posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP. Jest to jednostka certyfikująca sprawująca nadzór nad procesami wprowadzenia do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, w tym wyrobów stanowiących podręczny sprzęt gaśniczy. Jeśli rozdzielacz posiada certyfikat dopuszczenia, oznacza, że został wykonany przy spełnieniu wszystkich obowiązujących norm. To z kolei przekłada się na jego sprawność i wytrzymałość bez względu na warunki, z jakimi będzie miał styczność.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl