Zawody strażackie są swoistego rodzaju pokazem sprawności strażaków. Każde takie wydarzenie przyciąga wielu widzów. Konkurencje w zawodach sportowo-strażackich to doskonała okazja do wzajemnej rywalizacji oraz zaprezentowania poziomu wyszkolenia bojowego strażaków. Zawody organizowane są więc nie tylko w celach rozrywkowych i popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej. Przygotowania do udziału w zawodach mobilizują do intensywnych szkoleń zmierzających do skutecznego prowadzenia akcji gaśniczych.
Przebieg zawodów strażackich
Zgodnie z regulaminem pierwszą konkurencją są ćwiczenia bojowe obejmujące sprawienie linii ssawnej, linii głównej zakończonej rozdzielaczem oraz dwóch linii gaśniczych, których zadaniem jest obrócenie lub złamanie tarczy, a później przewrócenie pachołków. Każdy z zawodników ma przydzielone role, które muszą być zrealizowane zgodnie z regulaminem. Liczy się nie tylko tempo, ale przede wszystkim prawidłowość wykonanego zadania. Następną konkurencją jest bieg sztafetowy. Regulamin wskazuje nie tylko odległości, ale również ubiór i wyposażenie każdej drużyny.
Sprzęt i ubiór pożarniczy
Na zawody strażackie każda drużyna powinna zabrać własny sprzęt strażacki zgodny z wymogami danej konkurencji. Każdy zawodnik powinien być ubrany w jednolity strój strażacki i uzbrojenie osobiste, w tym hełm, umundurowanie określane przez organizatora, a także obuwie na twardej podeszwie z cholewką powyżej kostki, a także pas bojowy bez podpinki, zatrzaśnika i toporka. Choć zawody strażackie należą do zawodów sportowych, wymagają bowiem od zawodników sprawności atletycznej, regulamin zawodów nie dopuszcza obuwia sportowego. Dlaczego? Zawody strażackie pokazują wyszkolenie strażaków i przygotowanie ich do udziału w akcjach ratowniczo-pożarniczych, w których biorą udział w umundurowaniu wskazanym w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2021 w sprawie umundurowania strażaków państwowej straży pożarnej. Ćwiczenia do zawodów w takim umundurowaniu pozwala na lepsze przygotowanie do pracy w pełnym umundurowaniu w trudnych warunkach podczas akcji.