fb
1px

Skąd strażacy biorą wodę do gaszenia pożarów?

0
Skąd strażacy biorą wodę do gaszenia pożarów?

Łatwy dostęp do źródła wody lub innego środka gaśniczego ma bardzo duże znaczenie dla przebiegu akcji przeciwpożarowej. Strażacy korzystają z różnych źródeł umożliwiających wykorzystanie wody do gaszenia pożaru. W dzisiejszym artykule opowiemy, jakie to źródła.

Ile wody mieszczą wozy strażackie?

Wozy strażackie przeznaczone do gaszenia pożarów wyposażone są w specjalne zbiorniki na środki gaśnicze mieszczące w zależności od modelu około 3000 litrów wody i 300 litrów środka pianotwórczego. Do wyposażenia pojazdów strażackich należą pompy o wydajności nawet do 1500 litrów na minutę. Oznacza to, że zbiornik można opróżnić w zaledwie 120 sekund. Czy to wystarczy do ugaszenia dużego pożaru? Prawdopodobnie nie, dlatego polskie prawo przewiduje obowiązek zapewnienia w określonych miejscach źródła wody, które strażacy mogą wykorzystać podczas akcji pożarowej.

Przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę, czyli co mówi prawo?

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 24 lipca 2009 roku w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych wskazuje obiekty wymagające źródła wody do gaszenia pożarów. Za przeciwpożarowe źródło wody uważa się hydranty zewnętrzne nadziemne i podziemne. Należą do nich między innymi:

  • jednostki osadnicze o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 osób,

  • budynki użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiekty budowlane produkcyjne i magazynowe o kubaturze brutto przekraczającej 2500 m3 lub o powierzchni przekraczającej 500 m3,

  • obiekty budowlane gospodarki rolnej o powierzchni strefy pożarowej przekraczającej 1000 m2.

Naturalne źródła wody

Niejednokrotnie strażacy korzystają bezpośrednio z naturalnych zbiorników wodnych, jakimi są jeziora i rzeki. Odpowiednie wyposażenie pojazdów umożliwia pompowanie wody i kierowanie jej w miejsce pożaru. Dotyczy to nie tylko rozprzestrzeniania się ognia na terenach parków, łąk, pól i lasów, w których pobliżu doszło do pożaru, ale też przestrzeni miejskich, w których takie źródło wody istnieje.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl