fb
Czym się różni wąż tłoczny od ssawnego? 0
Czym się różni wąż tłoczny od ssawnego?

Straż pożarna wyposażona jest w zróżnicowany sprzęt pozwalający przeprowadzać szereg różnorodnych akcji gaśniczo-pożarniczych. Jednym z elementów takiego sprzętu są węże tłoczne i ssawne, które umożliwiają wykorzystanie wody lub środka pianotwórczego podczas gaszenia pożaru. Jakimi cechami i parametrami różnią się?

czytaj całość »
Czy odzież strażacka musi posiadać odblaski? 0
Czy odzież strażacka musi posiadać odblaski?

Odblaski przyszyte do odzieży oraz kamizelki odblaskowe to ważny element ubioru pozwalający na zwiększenie widoczności osób poruszających się na drodze i tym samym zminimalizowanie ryzyka, że nie zostaną zauważone przez kierowców. W umundurowaniu strażaka odblaski mają szczególne znaczenie, a ich umiejscowienie jest ściśle określone przez przepisy prawa.

czytaj całość »
Jak dbać o odzież i sprzęt strażacki? 0
Jak dbać o odzież i sprzęt strażacki?

Utrzymanie odzieży i sprzętu strażackiego w prawidłowym stanie ma ogromne znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa przeprowadzanych akcji ratowniczo-gaśniczych. Zarówno umundurowanie koszarowe i wyjściowe, jak i bojowe określone są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2021 w sprawie umundurowania strażaków państwowej straży pożarnej. 

czytaj całość »
Pożarnictwo jako dyscyplina sportowa 0
Pożarnictwo jako dyscyplina sportowa

Zawody strażackie są swoistego rodzaju pokazem sprawności strażaków. Każde takie wydarzenie przyciąga wielu widzów. Konkurencje w zawodach sportowo-strażackich to doskonała okazja do wzajemnej rywalizacji oraz zaprezentowania poziomu wyszkolenia bojowego strażaków. Zawody organizowane są więc nie tylko w celach rozrywkowych i popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej. Przygotowania do udziału w zawodach mobilizują do intensywnych szkoleń zmierzających do skutecznego prowadzenia akcji gaśniczych.

czytaj całość »
Akcesoria ułatwiające korzystanie z węży strażackich 0
Akcesoria ułatwiające korzystanie z węży strażackich

Zachowanie sprawności i płynności wykonywanych czynności podczas akcji gaśniczych ma duże znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa działań przeprowadzanych na miejscu zdarzenia. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich akcesoriów, dzięki którym korzystanie ze sprzętu nie będzie kłopotliwe. Odpowiednio dopasowane akcesoria do węży strażackich stanowią ułatwienie również podczas sportów strażackich – płynne przepięcia węży czy podłączenia do nich armatury gaśniczej może przełożyć się na osiągnięcie lepszego wyniku.

czytaj całość »
Co wchodzi w skład zestawu do pracy na wysokościach? 0
Co wchodzi w skład zestawu do pracy na wysokościach?

Praca na wysokościach wymaga odpowiedniego przygotowania, by mogła przebiegać bezpiecznie i bez ryzyka upadku, mogącego doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie przepisów BHP, które jasno precyzują, co wchodzi w skład sprzętu do wykonywania prac na wysokościach.

czytaj całość »
Charakterystyka gaśnic śniegowych 0
Charakterystyka gaśnic śniegowych

Do gaszenia pożarów dostępne są różne rodzaje gaśnic. Do najpopularniejszych należą gaśnice proszkowe, pianowe oraz śniegowe. Każda z nich różni się m.in. wypełnieniem, przez co mają też odmienne zastosowanie. W tym wpisie skupimy całą uwagę na charakterystyce gaśnic śniegowych.

czytaj całość »
Klucze jako podręczne narzędzia pracy strażaka 0
Klucze jako podręczne narzędzia pracy strażaka

Każdy wóz strażacki wyposażony jest w szereg urządzeń i narzędzi pozwalających na szybką i skuteczną reakcję w obliczu różnorodnych interwencji. Dzięki temu po dotarciu na miejsce i ocenie sytuacji, członkowie zespołu mogą natychmiast podjąć działania. Podczas gaszenia pożarów, usuwania skutków wypadków drogowych, czy podtopień budynków znaczenie mają zarówno duże urządzenia, takie jak pompy do wody czy prądownice, jak i mniejsze, w tym klucze i nożyce dielektryczne.

czytaj całość »
Najważniejsze elementy wyposażenia wozów strażackich 0
Najważniejsze elementy wyposażenia wozów strażackich

Jak wiadomo, w każdym wozie przeciwpożarowym powinien się znajdować sprzęt strażacki niezbędny do różnego rodzaju akcji ratowniczych – nie tylko gaśniczych, ale również drogowych czy wymagających pracy na wysokości. Warto jednak podkreślić, że równie istotne jest wyposażenie samego pojazdu w odpowiednie elementy, które umożliwią szybkie dotarcie do miejsca, natychmiastowe podjęcie działania oraz sprawniejszą komunikację między jednostkami. Co więcej, należy dodać, że w straży pożarnej można rozróżnić różne rodzaje samochodów pożarniczych: od standardowych gaśniczych po dostosowane do ratownictwa chemicznego, technicznego czy wodnego.

czytaj całość »
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium