fb
Z jakich zabezpieczeń korzystają arboryści? 0
Z jakich zabezpieczeń korzystają arboryści?

Kompleksowa ochrona i pielęgnacja drzew wykonywana przez arborystów wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. W zależności od rodzaju wykonywanych zadań specjalistom tej mało znanej profesji potrzebne będą nie tylko maszyny i urządzenia pozwalające zrealizować zlecenie, ale również różne formy zabezpieczeń, dzięki którym proces ten przebiegnie bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu. W jakich okolicznościach arborysta potrzebuje zabezpieczenia i z jakiej formy ochrony korzysta?

czytaj całość »
Czym się różnią detektory jedno- od wielogazowych? 0
Czym się różnią detektory jedno- od wielogazowych?

Detektory gazu należą do czujników, których zasada działania pozwala ocenić, czy w danym pomieszczeniu stężenie niebezpiecznych substancji jest w normie, czy poza taką normę wykracza. Urządzenia znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie takie ryzyko istnieje, w szczególności w zakładach przemysłowych czy pomieszczeniach z instalacją gazową. Swoim działaniem wspierają także wiele akcji ratunkowo-gaśniczych. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje detektorów – jednogazowe i wielogazowe. Czym się od siebie różnią?

czytaj całość »
Do czego służą rozdzielacze strażackie? 0
Do czego służą rozdzielacze strażackie?

Służby straży pożarnej wykorzystują szereg sprzętów i akcesoriów podczas akcji ratowniczo gaśniczym. Jedną z konstrukcji, która składa się z wielu elementów, jest linia wężowa, obejmująca węże ssawne, smoki ssawne, pływaki z zatrzaśnikami, linki ratownicze, motopompę lub autopompę, rozdzielacz i prądownice. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jaką rolę pełnią rozdzielacze strażackie i jakie rodzaje rozdzielaczy się wyróżnia.

czytaj całość »
Czy każda gaśnica musi być czerwona? 0
Czy każda gaśnica musi być czerwona?

Gaśnice są podstawowym sprzętem do gaszenia pożarów w zarodku. Wyróżnia się wiele rodzajów gaśnic, których głównymi kryteriami podziału jest budowa oraz typ środka gaśniczego. Wszystkie przepisy dotyczące kwestii związanych zarówno z koniecznością wyposażenia obiektu w gaśnice, ich budową, wyglądem, jak i oznaczeniami znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Gaśnice muszą być również z obowiązującą w Polsce normą PN-EN 307:2004. Czy przepisy te wskazują, jaki kolor musi mieć gaśnica?

czytaj całość »
Czym się różni wąż tłoczny od ssawnego? 0
Czym się różni wąż tłoczny od ssawnego?

Straż pożarna wyposażona jest w zróżnicowany sprzęt pozwalający przeprowadzać szereg różnorodnych akcji gaśniczo-pożarniczych. Jednym z elementów takiego sprzętu są węże tłoczne i ssawne, które umożliwiają wykorzystanie wody lub środka pianotwórczego podczas gaszenia pożaru. Jakimi cechami i parametrami różnią się?

czytaj całość »
Czy odzież strażacka musi posiadać odblaski? 0
Czy odzież strażacka musi posiadać odblaski?

Odblaski przyszyte do odzieży oraz kamizelki odblaskowe to ważny element ubioru pozwalający na zwiększenie widoczności osób poruszających się na drodze i tym samym zminimalizowanie ryzyka, że nie zostaną zauważone przez kierowców. W umundurowaniu strażaka odblaski mają szczególne znaczenie, a ich umiejscowienie jest ściśle określone przez przepisy prawa.

czytaj całość »
Jak dbać o odzież i sprzęt strażacki? 0
Jak dbać o odzież i sprzęt strażacki?

Utrzymanie odzieży i sprzętu strażackiego w prawidłowym stanie ma ogromne znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa przeprowadzanych akcji ratowniczo-gaśniczych. Zarówno umundurowanie koszarowe i wyjściowe, jak i bojowe określone są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2021 w sprawie umundurowania strażaków państwowej straży pożarnej. 

czytaj całość »
Pożarnictwo jako dyscyplina sportowa 0
Pożarnictwo jako dyscyplina sportowa

Zawody strażackie są swoistego rodzaju pokazem sprawności strażaków. Każde takie wydarzenie przyciąga wielu widzów. Konkurencje w zawodach sportowo-strażackich to doskonała okazja do wzajemnej rywalizacji oraz zaprezentowania poziomu wyszkolenia bojowego strażaków. Zawody organizowane są więc nie tylko w celach rozrywkowych i popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej. Przygotowania do udziału w zawodach mobilizują do intensywnych szkoleń zmierzających do skutecznego prowadzenia akcji gaśniczych.

czytaj całość »
Akcesoria ułatwiające korzystanie z węży strażackich 0
Akcesoria ułatwiające korzystanie z węży strażackich

Zachowanie sprawności i płynności wykonywanych czynności podczas akcji gaśniczych ma duże znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa działań przeprowadzanych na miejscu zdarzenia. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich akcesoriów, dzięki którym korzystanie ze sprzętu nie będzie kłopotliwe. Odpowiednio dopasowane akcesoria do węży strażackich stanowią ułatwienie również podczas sportów strażackich – płynne przepięcia węży czy podłączenia do nich armatury gaśniczej może przełożyć się na osiągnięcie lepszego wyniku.

czytaj całość »
Co wchodzi w skład zestawu do pracy na wysokościach? 0
Co wchodzi w skład zestawu do pracy na wysokościach?

Praca na wysokościach wymaga odpowiedniego przygotowania, by mogła przebiegać bezpiecznie i bez ryzyka upadku, mogącego doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie przepisów BHP, które jasno precyzują, co wchodzi w skład sprzętu do wykonywania prac na wysokościach.

czytaj całość »
Charakterystyka gaśnic śniegowych 0
Charakterystyka gaśnic śniegowych

Do gaszenia pożarów dostępne są różne rodzaje gaśnic. Do najpopularniejszych należą gaśnice proszkowe, pianowe oraz śniegowe. Każda z nich różni się m.in. wypełnieniem, przez co mają też odmienne zastosowanie. W tym wpisie skupimy całą uwagę na charakterystyce gaśnic śniegowych.

czytaj całość »
Klucze jako podręczne narzędzia pracy strażaka 0
Klucze jako podręczne narzędzia pracy strażaka

Każdy wóz strażacki wyposażony jest w szereg urządzeń i narzędzi pozwalających na szybką i skuteczną reakcję w obliczu różnorodnych interwencji. Dzięki temu po dotarciu na miejsce i ocenie sytuacji, członkowie zespołu mogą natychmiast podjąć działania. Podczas gaszenia pożarów, usuwania skutków wypadków drogowych, czy podtopień budynków znaczenie mają zarówno duże urządzenia, takie jak pompy do wody czy prądownice, jak i mniejsze, w tym klucze i nożyce dielektryczne.

czytaj całość »
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium