fb
1px

Co zaliczamy do sprzętu ppoż?

0
gaśnice

Sprzęt przeciwpożarowy to forma zabezpieczenia budynków mieszkalnych oraz obiektów publicznych. Dowiedz się, jakie produkty zaliczają się do tej kategorii.

Sprzęt przeciwpożarowy - co warto o nim wiedzieć

Podstawowym celem zastosowania sprzętu przeciwpożarowego jest niedopuszczenie do powstania ognia, a w sytuacji, gdy już jest za późno - do jego zlikwidowania lub przynajmniej maksymalnego ograniczenia jego zasięgu.

Rozróżniamy dwa główne rodzaje przedmiotów mieszczących się w kategorii sprzętu przeciwpożarowego. Są to:

  • urządzenia i systemy przeciwpożarowe - ich zadaniem jest wykrywanie ognia oraz ograniczenie jego rozprzestrzeniania. W tej kategorii rozróżniamy m.in. czujniki dymu, dźwiękowe systemy ostrzegawcze czy oświetlenie ewakuacyjne;
  • mobilny sprzęt przeciwpożarowy - są to podręczne urządzenia gaśnicze, których celem jest ugaszenie pożaru zaraz na początku jego powstania, gdy ogień nie rozprzestrzenił się jeszcze nadmiernie. Ich podstawowe zalety to lekkość oraz łatwość użytkowania - dzięki nim mogą one być stosowane nawet przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy odnośnie ochrony przeciwpożarowej. Instrukcja korzystania z tego typu obiektów jest przedstawiona na etykiecie.

Do podręcznego sprzętu gaśniczego zaliczamy gaśnice proszkowe, pianowe i inne, a także koce gaśnicze, węże pożarnicze, hydronetki oraz hydranty wewnętrzne. Do kategorii tej należą ponadto kule gaśnicze, sita kominowe i małe agregaty gaśnicze.

Ze względu na swoje kompaktowe wymiary gaśnice oraz hydronetki znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach o małym metrażu, mieszkaniach czy domach prywatnych. Także i koce gaśnicze sprawdzają się na niewielkich obszarach. Służą do duszenia ognia poprzez ograniczanie jego dostępu do powietrza - w tym celu dokładnie zakrywa się nimi płonące przedmioty.

Z kolei agregaty gaśnicze przeznaczone są do dużych przestrzeni - takich jak np. hale produkcyjne - a także obiektów, w których zachodzi podwyższone zagrożenie pożarem lub wybuchem. Choć urządzenia te cechują się znacznie większym poziomem zaawansowania, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych produktów, jednocześnie ich waga i wymiary sprawiają, że zazwyczaj muszą być przewożone na miejsce na specjalnych wózkach.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl