fb
Co zaliczamy do sprzętu ppoż? 0
gaśnice

Sprzęt przeciwpożarowy to forma zabezpieczenia budynków mieszkalnych oraz obiektów publicznych. Dowiedz się, jakie produkty zaliczają się do tej kategorii.

Sprzęt przeciwpożarowy - co warto o nim wiedzieć

Podstawowym celem zastosowania sprzętu przeciwpożarowego jest niedopuszczenie do powstania ognia, a w sytuacji, gdy już jest za późno - do jego zlikwidowania lub przynajmniej maksymalnego ograniczenia jego zasięgu.

Rozróżniamy dwa główne rodzaje przedmiotów mieszczących się w kategorii sprzętu przeciwpożarowego. Są to:

  • urządzenia i systemy przeciwpożarowe - ich zadaniem jest wykrywanie ognia oraz ograniczenie jego rozprzestrzeniania. W tej kategorii rozróżniamy m.in. czujniki dymu, dźwiękowe systemy ostrzegawcze czy oświetlenie ewakuacyjne;
  • mobilny sprzęt przeciwpożarowy - są to podręczne urządzenia gaśnicze, których celem jest ugaszenie pożaru zaraz na początku jego powstania, gdy ogień nie rozprzestrzenił się jeszcze nadmiernie. Ich podstawowe zalety to lekkość oraz łatwość użytkowania - dzięki nim mogą one być stosowane nawet przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy odnośnie ochrony przeciwpożarowej. Instrukcja korzystania z tego typu obiektów jest przedstawiona na etykiecie.

Do podręcznego sprzętu gaśniczego zaliczamy gaśnice proszkowe, pianowe i inne, a także koce gaśnicze, węże pożarnicze, hydronetki oraz hydranty wewnętrzne. Do kategorii tej należą ponadto kule gaśnicze, sita kominowe i małe agregaty gaśnicze.

Ze względu na swoje kompaktowe wymiary gaśnice oraz hydronetki znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach o małym metrażu, mieszkaniach czy domach prywatnych. Także i koce gaśnicze sprawdzają się na niewielkich obszarach. Służą do duszenia ognia poprzez ograniczanie jego dostępu do powietrza - w tym celu dokładnie zakrywa się nimi płonące przedmioty.

Z kolei agregaty gaśnicze przeznaczone są do dużych przestrzeni - takich jak np. hale produkcyjne - a także obiektów, w których zachodzi podwyższone zagrożenie pożarem lub wybuchem. Choć urządzenia te cechują się znacznie większym poziomem zaawansowania, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych produktów, jednocześnie ich waga i wymiary sprawiają, że zazwyczaj muszą być przewożone na miejsce na specjalnych wózkach.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium