
OSP i PSP to dwa podstawowe rodzaje Straży Pożarnej, które dbają o bezpieczeństwo – nie tylko w sytuacji pożaru, ale również podczas likwidowania następstw klęsk żywiołowych, akcji ewakuacyjnych czy prowadzenia działań ratowniczych na drogach. Choć zakres obowiązków jest bardzo zbliżony, a sprzęt strażacki w obu przypadkach jest wyposażeniem specjalistycznym, to jednak między danymi jednostkami występują znaczące różnice.
Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, Ochotnicze Straże Pożarne składają się z grupy ochotników. Są to organizacje społeczne, które mają zapewnione umundurowanie i odpowiedni sprzęt strażacki, aby bezpiecznie działać podczas akcji ratunkowych. Warto dodać, że funkcjonują głównie na podstawie Prawa o stowarzyszeniach, a także w oparciu o własny statut. Państwowa Straż Pożarna jest natomiast zawodową formacją, w której Komendant Główny jest organem podległym wobec Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W związku z odmiennymi regulacjami i systemem funkcjonowania, różnic jest znacznie więcej. Przede wszystkim PSP jest na służbie przez 24 godziny na dobę, podczas gdy ochotnicy zazwyczaj są wzywani w przypadku wyjazdu na akcję ratunkową. Inną dużą różnicą jest forma wynagrodzenia. Zawodowy strażak ma zapewnioną stałą, miesięczną pensję. Ochotnicza Straż Pożarna, ze względu na wolontaryjną strukturę organizacji, uwzględnia natomiast jedynie zapłatę w formie ekwiwalentu, którego wysokość jest zależna od czasu trwania akcji.
Warto również wspomnieć, że rola Ochotniczej Straży Pożarnej nie kończy się jedynie na zapobieganiu pożarom i uczestnictwie w akcjach ratowniczych. Inną funkcją – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – jest rozwój społeczności lokalnej, m.in. poprzez prowadzenie działalności kulturalnej, a także informowania ludzi o zagrożeniach pożarowych i ekologicznych.
Profesjonalizm, jako wspólny mianownik
Niektórzy uznają, że Ochotnicza Straż Pożarna opiera się jedynie na amatorskich działaniach. Warto jednak podkreślić, że jest to bezpodstawne stwierdzenie, ponieważ – jak zostało już wspomniane – zakres obowiązków między PSP a OSP jest bardzo podobny, a wyposażenie straży pożarnej zadbane jest na równie specjalistycznym poziomie. Co więcej, w OSP praca jest kontrolowana przez zawodowych strażaków. W związku z tym bez wątpienia można stwierdzić, że oba rodzaje jednostek Straży Pożarnej wykazują się profesjonalnym podejściem do pracy.