Prądownica, potocznie nazywana „sikawką” tu urządzenie znajdujące się na końcu linii gaśniczej. Służy ono do podawania wody na ognisko pożaru i formowania prądu wodnego. Co jeszcze warto wiedzieć o tych urządzeniach? Sprawdźmy!
Gaszenie wodą
Woda jest najbardziej popularnym środkiem do gaszenia pożarów. Jest ona nie tylko stosunkowo łatwo dostępna i tania, ale również bardzo skuteczna. Wynika to z jej naturalnych właściwości fizycznych - woda zapewnia bardzo dobry odbiór ciepła. Nieumiejętne używanie wody przy gaszeniu pożarów może jednak doprowadzić do powstania ogromnych szkód. Strażacy doskonale wiedzą, że do gaszenia należy dobrać odpowiednią taktykę. Do gwałtownie rozprzestrzeniających się pożarów najlepiej użyć intensywnego, zwartego strumienia wody, którym można gasić z dużych odległości, nawet przy dużym wietrze. Strumień taki działa przede wszystkim punktowo. Do gaszenia większych powierzchni używa się prądu mgłowego, który ma mały zasięg, jednak pozwala stopniowo ochładzać powierzchnie. To zapobiega ich niszczeniu. Prądownice strażackie odpowiadają właśnie za rodzaj prądu na końcu linii gaśniczej.
Rodzaje prądownic
Większość oferowanych obecnie prądownic to modele uniwersalne, które pozwalają na szybką zmianę rodzaju prądu wodnego ze zwartego na rozproszony i na odwrót. Urządzenia uniwersalne pozwalają strażakom na szybką reakcję na miejscu pożaru. Bardziej skomplikowaną budowę mają prądownice wodne, które pozwalają na gaszenie pożarów przy pomocy tzw. prądu kombinowanego. Jeszcze inną budowę mają prądownice, które używane są w sportach pożarniczych. Odpowiedni, niezawodny sprzęt jest oczywiście niezwykle istotny podczas akcji gaśniczej, jednak równie ważna jest wiedza dotycząca tego, którą prądownicę do danej akcji wybrać i jak jej używać. Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że strażacy często dopiero na miejscu dowiadują się, jaka jest natura danego pożaru – stąd wynika popularność prądownic uniwersalnych, które pozwalają na wytworzenie obu typów prądów w szybkim czasie. W pożarnictwie poza prądownicami wodnymi czasami używa się też prądownic wodno-pianowych, mgłowych, pianowych, pistoletowych, proszkowych i śniegowych. Dla uproszenia można przyjąć, że prądownicą określa się każde urządzenie służące do formowania prądu cieczy.