fb
1px

Jaką gaśnicę wybrać do biura?

0
Jaką gaśnicę wybrać do biura?

Przestrzeń biurowa musi być zaaranżowana zgodnie z zasadami BHP - powinna więc m.in. posiadać odpowiednią liczbę gaśnic przeciwpożarowych. Jaki ich rodzaj nadaje się do pomieszczeń biurowych i jakich norm należy w ich wypadku przestrzegać?

Gaśnice przeciwpożarowe w przestrzeni biurowej

Typ stosowanej w biurze gaśnicy powinien być odpowiedni do potencjalnych źródeł pożaru w jego obrębie. Pomieszczenia biurowe - szczególnie te typu open space - to zazwyczaj miejsca zapełnione komputerami i innymi urządzeniami elektronicznymi. Często przechowuje się w nich również papierowe archiwa i dokumentację. W tego rodzaju pomieszczeniach dobrze sprawdzą się więc gaśnice proszkowe lub śniegowe - umożliwią one ugaszenie ognia bez ryzyka uszkodzenia kosztownego sprzętu czy zniszczenia dokumentów.

Należy przy tym pamiętać, że gaśnice powinny być umiejscowione w dobrze widocznych i łatwo dostępnych, lecz jednocześnie zabezpieczonych przez ewentualnymi uszkodzeniami miejscach. Ponadto odległość gaśnicy od każdego punktu w biurze nie może przekraczać 30 m.

W przypadku pomieszczeń socjalnych - takich jak np. kuchnia czy jadalnia - doskonałym rozwiązaniem będą gaśnice domowe. Są one lekkie i łatwe w użyciu, a zastosowany w nich środek gaśniczy jest w pełni ekologiczny. Tego typu gaśnice mogą więc być wykorzystywane do gaszenia niewielkich sprzętów elektronicznych o mocy poniżej 100 V, które mają kontakt z produktami spożywczymi - jak np. kuchenka mikrofalowa.

Obowiązek zaopatrzenia obiektu w urządzenia gaśnicze determinuje art. 4 Ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. 2018 r. poz. 620), zaś szczegółowe przepisy zawiera rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109 poz. 719). Pamiętajmy, że podczas dokonywania zakupu powinniśmy sprawdzić, czy interesujące nas modele są dostosowane do norm krajowych i unijnych. Użytkowanie niewłaściwie działających urządzeń może wiązać się z pociągnięciem nas do odpowiedzialności karnej.

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl