fb
1px

Najważniejsze elementy wyposażenia wozów strażackich

0
Najważniejsze elementy wyposażenia wozów strażackich

Jak wiadomo, w każdym wozie przeciwpożarowym powinien się znajdować sprzęt strażacki niezbędny do różnego rodzaju akcji ratowniczych – nie tylko gaśniczych, ale również drogowych czy wymagających pracy na wysokości. Warto jednak podkreślić, że równie istotne jest wyposażenie samego pojazdu w odpowiednie elementy, które umożliwią szybkie dotarcie do miejsca, natychmiastowe podjęcie działania oraz sprawniejszą komunikację między jednostkami. Co więcej, należy dodać, że w straży pożarnej można rozróżnić różne rodzaje samochodów pożarniczych: od standardowych gaśniczych po dostosowane do ratownictwa chemicznego, technicznego czy wodnego.

Wyposażenie wozów strażackich ułatwiające dotarcie na miejsce

Z racji, że samochody pożarnicze należą do pojazdów uprzywilejowanych w ruchu drogowym, ich podstawowymi elementami wyposażenia są syreny oraz lampy do wysyłania sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Dzięki temu w kryzysowych sytuacjach jednostki straży pożarnej mogą nie stosować się do zasad ruchu drogowego (z zachowaniem szczególnej ostrożności), a tym samym dotrzeć szybciej w miejsce zgłoszenia. Równie istotnym wyposażeniem pojazdów strażackich w momencie wyjazdu na akcję jest system łączności w postaci radiotelefonów, umożliwiających stały kontakt między strażakami.

Inne podstawowe elementy wyposażenia wozów strażackich

Pomijając elementy związane z sygnalizacją i łącznością – według ogólnej charakterystyki wozy ratowniczo-gaśnicze wyposażone są przede wszystkim w układ wodno-pianowy. Do elementów tego układu zalicza się m.in.:

  • autopompę – wraz z urządzeniem odpowietrzającym,
  • zbiornik i dozownik środka pianotwórczego,
  • zbiornik wody,
  • linię szybkiego natarcia.

Oprócz elementów potrzebnych do gaszenia pożarów niezwykle przydatne okazują się również elektryczne wyciągarki. Dzięki takiemu urządzeniu z łatwością można udrożnić ruch w miejscu wypadku drogowego, a także wyciągnąć uszkodzone auto z trudnodostępnego miejsca (np. z rowu). Należy jednak podkreślić, że jednostki straży pożarnej muszą być przygotowane na każdą okoliczność, w związku z czym wozy przeciwpożarowe – pomijając podstawowe wyposażenie – powinny być uzupełnione w jeszcze wiele innych akcesoriów.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl