fb
Skąd strażacy biorą wodę do gaszenia pożarów? 0
Skąd strażacy biorą wodę do gaszenia pożarów?

Łatwy dostęp do źródła wody lub innego środka gaśniczego ma bardzo duże znaczenie dla przebiegu akcji przeciwpożarowej. Strażacy korzystają z różnych źródeł umożliwiających wykorzystanie wody do gaszenia pożaru. W dzisiejszym artykule opowiemy, jakie to źródła.

czytaj całość »
Czy odzież strażacka w pełni chroni przed ogniem? 0
Czy odzież strażacka w pełni chroni przed ogniem?

Odzież strażacka specjalna ma za zadanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas podejmowani działań ratowniczych niezależnie od warunków, jakie panują w miejscu akcji. Oprócz odporności na wysokie temperatury i rozprzestrzeniające się płomienie ma również wykazywać trwałość, lekkość i wygodę. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, z jakich elementów składa się strój strażacki do zadań specjalnych, i jak chroni przed ogniem.

czytaj całość »
Nabór wniosków do WFOŚiGW w Opolu 0
Nabór do

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłasza nabór konkursowy wniosków o dofinansowanie na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek OSP z terenu województwa opolskiego w ramach Programu Priorytetowego NFOŚiGW pn. „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.

czytaj całość »
Wykorzystanie termowizji w działaniach pożarniczych 0
Wykorzystanie termowizji w działaniach pożarniczych

Działania pożarnicze przebiegają w zróżnicowanych warunkach wymagających zastosowania niestandardowego sprzętu. Zasada działania kamer termowizyjnych sprawia, że znajdują one zastosowania w akcjach ratunkowo-gaśniczych. Co dokładnie sprawia, że straż pożarna posiada je w swoim asortymencie oraz w jakich sytuacjach z nich korzysta?

czytaj całość »
Kto jest zobowiązany do noszenia szelek bezpieczeństwa? 0
Kto jest zobowiązany do noszenia szelek bezpieczeństwa?

Przepisy BHP w sposób precyzyjny określają zobowiązania względem stosowania sprzętu asekuracyjnego podczas wykonywania poszczególnych prac na wysokościach. Właściwe zabezpieczenie pracowników ma na celu nie tylko ochronę przed upadkiem, ale również przed skutkami spadania. Do takich elementów środków ochrony indywidualnej należą szelki bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest rozłożenie sił oddziałujących na ciało człowieka podczas spadania oraz umożliwienie ustawienia optymalnej pozycji ciała w trakcie oczekiwania na pomoc. Kiedy pracownik musi być w nie wyposażony?

czytaj całość »
Czym się różni wąż tłoczny od ssawnego? 0
Czym się różni wąż tłoczny od ssawnego?

Straż pożarna wyposażona jest w zróżnicowany sprzęt pozwalający przeprowadzać szereg różnorodnych akcji gaśniczo-pożarniczych. Jednym z elementów takiego sprzętu są węże tłoczne i ssawne, które umożliwiają wykorzystanie wody lub środka pianotwórczego podczas gaszenia pożaru. Jakimi cechami i parametrami różnią się?

czytaj całość »
Czy odzież strażacka musi posiadać odblaski? 0
Czy odzież strażacka musi posiadać odblaski?

Odblaski przyszyte do odzieży oraz kamizelki odblaskowe to ważny element ubioru pozwalający na zwiększenie widoczności osób poruszających się na drodze i tym samym zminimalizowanie ryzyka, że nie zostaną zauważone przez kierowców. W umundurowaniu strażaka odblaski mają szczególne znaczenie, a ich umiejscowienie jest ściśle określone przez przepisy prawa.

czytaj całość »
Jak dbać o odzież i sprzęt strażacki? 0
Jak dbać o odzież i sprzęt strażacki?

Utrzymanie odzieży i sprzętu strażackiego w prawidłowym stanie ma ogromne znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa przeprowadzanych akcji ratowniczo-gaśniczych. Zarówno umundurowanie koszarowe i wyjściowe, jak i bojowe określone są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2021 w sprawie umundurowania strażaków państwowej straży pożarnej. 

czytaj całość »
Pożarnictwo jako dyscyplina sportowa 0
Pożarnictwo jako dyscyplina sportowa

Zawody strażackie są swoistego rodzaju pokazem sprawności strażaków. Każde takie wydarzenie przyciąga wielu widzów. Konkurencje w zawodach sportowo-strażackich to doskonała okazja do wzajemnej rywalizacji oraz zaprezentowania poziomu wyszkolenia bojowego strażaków. Zawody organizowane są więc nie tylko w celach rozrywkowych i popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej. Przygotowania do udziału w zawodach mobilizują do intensywnych szkoleń zmierzających do skutecznego prowadzenia akcji gaśniczych.

czytaj całość »
Akcesoria ułatwiające korzystanie z węży strażackich 0
Akcesoria ułatwiające korzystanie z węży strażackich

Zachowanie sprawności i płynności wykonywanych czynności podczas akcji gaśniczych ma duże znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa działań przeprowadzanych na miejscu zdarzenia. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich akcesoriów, dzięki którym korzystanie ze sprzętu nie będzie kłopotliwe. Odpowiednio dopasowane akcesoria do węży strażackich stanowią ułatwienie również podczas sportów strażackich – płynne przepięcia węży czy podłączenia do nich armatury gaśniczej może przełożyć się na osiągnięcie lepszego wyniku.

czytaj całość »
Co wchodzi w skład zestawu do pracy na wysokościach? 0
Co wchodzi w skład zestawu do pracy na wysokościach?

Praca na wysokościach wymaga odpowiedniego przygotowania, by mogła przebiegać bezpiecznie i bez ryzyka upadku, mogącego doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie przepisów BHP, które jasno precyzują, co wchodzi w skład sprzętu do wykonywania prac na wysokościach.

czytaj całość »
Charakterystyka gaśnic śniegowych 0
Charakterystyka gaśnic śniegowych

Do gaszenia pożarów dostępne są różne rodzaje gaśnic. Do najpopularniejszych należą gaśnice proszkowe, pianowe oraz śniegowe. Każda z nich różni się m.in. wypełnieniem, przez co mają też odmienne zastosowanie. W tym wpisie skupimy całą uwagę na charakterystyce gaśnic śniegowych.

czytaj całość »
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium