fb

Blog

1px Czym charakteryzują się turbopompy strażackie? 0
Czym charakteryzują się turbopompy strażackie?

Asortyment strażacki obejmuje wiele narzędzi, dzięki którym akcje ratowniczo-gaśnicze przeprowadzane są w sposób sprawny i skuteczny. Pojazdy i strażnice wyposażone są w sprzęty, które znajdują zastosowanie w rozmaitych sytuacjach – zarówno w przypadku pożaru, jak i powodzi, podczas wypadku samochodowego oraz w trakcie oczyszczania dróg z powalonych drzew. Jednym z elementów wyposażenia jest turbopompa strażacka. Do czego służy i jak działa?

czytaj całość »
1px Częste błędy popełniane przy używaniu gaśnic 0
Częste błędy popełniane przy używaniu gaśnic

Niewielkie pożary i płonące przedmioty można ugasić przy pomocy odpowiedniej gaśnicy. Ich użycie pozwala i szybka reakcja pozwala zdławić ogień w zarodku i nie dopuścić do poważnych konsekwencji rozprzestrzenienia się go. Aby jednak to uczynić, oprócz opanowania, potrzebne jest też umiejętne i prawidłowe operowanie gaśnicą. Jakich błędów nie popełniać podczas używania gaśnicy?

czytaj całość »
1px Z jakich elementów zbudowane są hydranty zewnętrzne? 0
Z jakich elementów zbudowane są hydranty zewnętrzne?

Hydranty zewnętrzne to ważny element ochrony ludzi i obiektów, stanowiący źródło poboru wody wykorzystywanej do gaszenia pożarów. To właśnie z hydrantów korzysta straż pożarna, która zaopatruje pojazdy strażackie w środek gaśniczy, jakim jest woda. Z uwagi na tak duże znaczenie hydrantów, ich budowa i rozmieszczenie określone są przez przepisy prawa. Jakie elementy składają się na konstrukcję hydrantów zewnętrznych? W jakich miejscach umieszcza się hydranty zewnętrzne?

czytaj całość »
1px Zastosowanie sorbentów w pożarnictwie 0
Zastosowanie sorbentów w pożarnictwie

Akcje ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez straż pożarną wielokrotnie dotyczą wypadków i kolizji drogowych, w których może dojść do zagrożeń dla ludzi i środowiska, związanych z wyciekiem substancji znajdujących się w układach pojazdów lub takich, które są przez nie transportowane. Usunięcie paliwa, oleju, smarów czy substancji ropopochodnych musi przebiegać sprawnie i skutecznie, dlatego do tego celu stosuje się materiały absorpcyjne, takie jak sorbent. Czym się charakteryzuje i jak się go używa?

czytaj całość »
1px Jak strażacy komunikują się ze sobą w trakcie akcji gaszenia pożaru? 0
Jak strażacy komunikują się ze sobą w trakcie akcji gaszenia pożaru?

Na powodzenie działań ratowniczo-gaśniczych wpływają nie tylko umiejętności strażaków oraz wyposażenie wozu strażackiego, ale również dobra, niezakłócona komunikacja między uczestnikami akcji. Sprawne alarmowanie, przekazywanie informacji zastępom straży pożarnej zmierzających na akcję oraz porozumiewanie się strażaków znajdujących się w różnych miejscach na terenie działań umożliwia specjalny system łączności. Z jakich elementów się składa, jak działa i czego wymaga się od współczesnych narzędzi komunikacji strażaków?

czytaj całość »
1px Z jakich materiałów są wykonywane linki do pracy na wysokości? 0
praca na wysokości

Praca na wysokości wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego ściśle opisanego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. W zakres takiego sprzętu wchodzą linki bezpieczeństwa. W dzisiejszym artykule omówimy, jaką rolę pełnią, a także z jakich materiałów są wykonywane.

czytaj całość »
1px Różnice między lancą gaśniczą a czyszczącą 0
Różnice między lancą gaśniczą a czyszczącą

Strażacy korzystają z wielu rodzajów sprzętów podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Armatura strażacka obejmuje nie tylko wszystkim znane węże strażackie i prądownice, ale również akcesoria do prądownic o specjalnym zastosowaniu. Do takich należą lance, które dzielą się na gaśnicze i czyszczące. Do czego służą i jakimi cechami się różnią?

czytaj całość »
1px Kamera termowizyjna Drager w użyciu strażackim 0
Kamera termowizyjna Drager w użyciu strażackim

Działania gaśniczo-ratownicze przebiegają w zróżnicowanych warunkach wymagających zastosowania specjalistycznego sprzętu. Jednym z nich jest kamera termowizyjna. Straż pożarna ma do wyboru wiele modeli, a w dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu z nich. Kamera termowizyjna Drager bije rekordy popularności. To jeden z najczęściej wybieranych modeli. Sprawdźmy dlaczego.

czytaj całość »
1px Jak strażacy dostają się do zamkniętych pomieszczeń? 0
Jak strażacy dostają się do zamkniętych pomieszczeń?

Podczas akcji gaśniczo-ratowniczych może zdarzyć się, że strażak będzie musiał dostać się do zamkniętego pomieszczenia. Aby ugaszenie pożaru oraz uratowanie poszkodowanych przebiegało sprawnie, strażak wyposażony jest w specjalistyczne narzędzia przeznaczone do wyważania, wykręcania, odcinania i przesuwania przeszkód. W trakcie akcji musi szybko ocenić, jakiego narzędzia użyć, by jak najszybciej znaleźć się w pomieszczeniu. W dzisiejszym artykule opowiemy o akcesoriach i narzędziach, dzięki którym jest to możliwe.

czytaj całość »
1px Po co strażakowi toporek? 0
Po co strażakowi toporek?

Niebezpieczna praca strażaka wymaga nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, umiejętności i sprawności fizycznej, by każda akcja przebiegała prawidłowo, ale również właściwych narzędzi. Do indywidualnego sprzętu strażackiego zalicza się toporek. Specyficzna konstrukcja może tworzyć wiele pytań, dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego toporek strażacki różni się od zwykłego toporka, używanego w wielu gospodarstwach domowych czy leśniczych, a także wskażemy, jakie czynności podczas akcji gaśniczo-ratowniczych ułatwia strażakom to właśnie narzędzie.

czytaj całość »
1px Jak przebiega proces rozwijania i zwijania węża strażackiego? 0
Jak przebiega proces rozwijania i zwijania węża strażackiego?

Każda akcja gaśnicza wymaga rozwinięcia węży, które z jednej strony podłączone są do motopompy, a z drugiej do prądownicy lub smoka ssawnego. Strażacy mają do wyboru nawet kilkadziesiąt sposobów rozwijania węża. Metoda, jakiej użyją, dopasowywana jest po ocenie miejsca zdarzenia tak, by akcja została przeprowadzona szybko, skutecznie i bezpiecznie. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka metod rozwijania węża strażackiego oraz wskażemy, jakich narzędzi używa się do zwijania węża.

czytaj całość »

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl