fb
Sposoby zabezpieczeń przy pracy w podparciu 0
Sposoby zabezpieczeń przy pracy w podparciu

Praca w podparciu wiąże się z utrzymywaniem przez określony czas nienaturalnej pozycji dla ciała. Aby czynności przebiegały prawidłowo, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, niezbędne jest uzupełnienie zestawu ochronnego do pracy na wysokościach w specjalne pasy i linki stanowiące zabezpieczenie przed upadkiem i wsparcie dla kręgosłupa podczas pracy w podparciu. Co warto wiedzieć o zestawie elementów do tego służących?

czytaj całość »
Co znajdziemy w szafie strażackiej? 0
Co znajdziemy w szafie strażackiej?

Ryzykowna praca strażacka i forma pełnienia służby sprawia, że indywidualny osprzęt i wyposażenie każdego strażaka składa się z wielu elementów. Szafa strażacka jest miejscem, w którym w sposób zorganizowany i uporządkowany przechowuje się odzież i narzędzia niezbędne podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, uroczystości powiązanych ze strażą pożarną oraz codziennych obowiązków na służbie. Co dokładnie znajduje się w szafie strażackiej?

czytaj całość »
Jak prawidłowo dobrać środek gaśniczy? 0
Jak prawidłowo dobrać środek gaśniczy?

Dobór środka gaśniczego do potencjalnych zagrożeń pożarowych to wymóg prawny mający na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia przed rozprzestrzenianiem się ognia i jak najszybszym jego ugaszeniem. Przed takim wyborem stoją nie tylko strażacy podczas akcji przeciwpożarowej, ale również właściciele i rozporządzający nieruchomościami, w których zgodnie z prawem ma znajdować się gaśnica. Na podstawie jakich kryteriów dobiera się środki gaśnicze?

czytaj całość »
Upominki i akcesoria promujące zawód strażaka 0
Upominki i akcesoria promujące zawód strażaka

Gadżety strażackie są świetnym sposobem promowania zawodu. Sprawdzają się podczas prezentacji dla najmłodszych w przedszkolach i szkołach, festynów i zawodów strażackich. Upominki i akcesoria są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można dać je w prezencie zarówno strażakowi, jak i fanowi sportów strażackich czy dziecku, które marzy, by w przyszłości zostać strażakiem. Jakie gadżety strażackie można wybrać?

czytaj całość »
Metody asekuracji przy pracy na konstrukcjach kratownicowych i rusztowaniach 0
Metody asekuracji przy pracy na konstrukcjach kratownicowych i rusztowaniach

Konstrukcje kratownicowe i rusztowania to metody ochrony zbiorowej i indywidualnej, zabezpieczającej pracowników przed upadkiem z wysokości i umożliwiającej wykonywanie obowiązków w sposób wygodny i bezpieczny. Aby prace na rusztowaniu przebiegały bez ryzyka upadku, pracownik powinien zostać wyposażony w środki ochrony indywidualnej. Jakie metody asekuracyjne będą skutecznie chronić przed upadkiem z rusztowania?

czytaj całość »
Największe zagrożenia w pracy strażaka 0
Największe zagrożenia w pracy strażaka

Zawód strażaka kwalifikuje się do grupy o bardzo wysokim poziomie ryzyka. Służba i niesienie pomocy środowisku i ludziom wiąże się z obciążeniami zawodowymi wpływającymi na zdrowie, a nawet życie strażaków. Czym charakteryzuje się praca strażaka, na jakie zagrożenia jest narażony i jakie metody wykorzystuje, by się przed nimi chronić?

czytaj całość »
Skąd strażacy biorą wodę do gaszenia pożarów? 0
Skąd strażacy biorą wodę do gaszenia pożarów?

Łatwy dostęp do źródła wody lub innego środka gaśniczego ma bardzo duże znaczenie dla przebiegu akcji przeciwpożarowej. Strażacy korzystają z różnych źródeł umożliwiających wykorzystanie wody do gaszenia pożaru. W dzisiejszym artykule opowiemy, jakie to źródła.

czytaj całość »
Czy odzież strażacka w pełni chroni przed ogniem? 0
Czy odzież strażacka w pełni chroni przed ogniem?

Odzież strażacka specjalna ma za zadanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas podejmowani działań ratowniczych niezależnie od warunków, jakie panują w miejscu akcji. Oprócz odporności na wysokie temperatury i rozprzestrzeniające się płomienie ma również wykazywać trwałość, lekkość i wygodę. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, z jakich elementów składa się strój strażacki do zadań specjalnych, i jak chroni przed ogniem.

czytaj całość »
Nabór wniosków do WFOŚiGW w Opolu 0
Nabór do

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłasza nabór konkursowy wniosków o dofinansowanie na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek OSP z terenu województwa opolskiego w ramach Programu Priorytetowego NFOŚiGW pn. „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.

czytaj całość »
Wykorzystanie termowizji w działaniach pożarniczych 0
Wykorzystanie termowizji w działaniach pożarniczych

Działania pożarnicze przebiegają w zróżnicowanych warunkach wymagających zastosowania niestandardowego sprzętu. Zasada działania kamer termowizyjnych sprawia, że znajdują one zastosowania w akcjach ratunkowo-gaśniczych. Co dokładnie sprawia, że straż pożarna posiada je w swoim asortymencie oraz w jakich sytuacjach z nich korzysta?

czytaj całość »
Kto jest zobowiązany do noszenia szelek bezpieczeństwa? 0
Kto jest zobowiązany do noszenia szelek bezpieczeństwa?

Przepisy BHP w sposób precyzyjny określają zobowiązania względem stosowania sprzętu asekuracyjnego podczas wykonywania poszczególnych prac na wysokościach. Właściwe zabezpieczenie pracowników ma na celu nie tylko ochronę przed upadkiem, ale również przed skutkami spadania. Do takich elementów środków ochrony indywidualnej należą szelki bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest rozłożenie sił oddziałujących na ciało człowieka podczas spadania oraz umożliwienie ustawienia optymalnej pozycji ciała w trakcie oczekiwania na pomoc. Kiedy pracownik musi być w nie wyposażony?

czytaj całość »
Czym się różni wąż tłoczny od ssawnego? 0
Czym się różni wąż tłoczny od ssawnego?

Straż pożarna wyposażona jest w zróżnicowany sprzęt pozwalający przeprowadzać szereg różnorodnych akcji gaśniczo-pożarniczych. Jednym z elementów takiego sprzętu są węże tłoczne i ssawne, które umożliwiają wykorzystanie wody lub środka pianotwórczego podczas gaszenia pożaru. Jakimi cechami i parametrami różnią się?

czytaj całość »
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium