fb
Zastosowanie sorbentów w pożarnictwie 0
Zastosowanie sorbentów w pożarnictwie

Akcje ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez straż pożarną wielokrotnie dotyczą wypadków i kolizji drogowych, w których może dojść do zagrożeń dla ludzi i środowiska, związanych z wyciekiem substancji znajdujących się w układach pojazdów lub takich, które są przez nie transportowane. Usunięcie paliwa, oleju, smarów czy substancji ropopochodnych musi przebiegać sprawnie i skutecznie, dlatego do tego celu stosuje się materiały absorpcyjne, takie jak sorbent. Czym się charakteryzuje i jak się go używa?

czytaj całość »
Jak strażacy komunikują się ze sobą w trakcie akcji gaszenia pożaru? 0
Jak strażacy komunikują się ze sobą w trakcie akcji gaszenia pożaru?

Na powodzenie działań ratowniczo-gaśniczych wpływają nie tylko umiejętności strażaków oraz wyposażenie wozu strażackiego, ale również dobra, niezakłócona komunikacja między uczestnikami akcji. Sprawne alarmowanie, przekazywanie informacji zastępom straży pożarnej zmierzających na akcję oraz porozumiewanie się strażaków znajdujących się w różnych miejscach na terenie działań umożliwia specjalny system łączności. Z jakich elementów się składa, jak działa i czego wymaga się od współczesnych narzędzi komunikacji strażaków?

czytaj całość »
Z jakich materiałów są wykonywane linki do pracy na wysokości? 0
praca na wysokości

Praca na wysokości wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego ściśle opisanego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. W zakres takiego sprzętu wchodzą linki bezpieczeństwa. W dzisiejszym artykule omówimy, jaką rolę pełnią, a także z jakich materiałów są wykonywane.

czytaj całość »
Różnice między lancą gaśniczą a czyszczącą 0
Różnice między lancą gaśniczą a czyszczącą

Strażacy korzystają z wielu rodzajów sprzętów podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Armatura strażacka obejmuje nie tylko wszystkim znane węże strażackie i prądownice, ale również akcesoria do prądownic o specjalnym zastosowaniu. Do takich należą lance, które dzielą się na gaśnicze i czyszczące. Do czego służą i jakimi cechami się różnią?

czytaj całość »
Kamera termowizyjna Drager w użyciu strażackim 0
Kamera termowizyjna Drager w użyciu strażackim

Działania gaśniczo-ratownicze przebiegają w zróżnicowanych warunkach wymagających zastosowania specjalistycznego sprzętu. Jednym z nich jest kamera termowizyjna. Straż pożarna ma do wyboru wiele modeli, a w dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu z nich. Kamera termowizyjna Drager bije rekordy popularności. To jeden z najczęściej wybieranych modeli. Sprawdźmy dlaczego.

czytaj całość »
Jak strażacy dostają się do zamkniętych pomieszczeń? 0
Jak strażacy dostają się do zamkniętych pomieszczeń?

Podczas akcji gaśniczo-ratowniczych może zdarzyć się, że strażak będzie musiał dostać się do zamkniętego pomieszczenia. Aby ugaszenie pożaru oraz uratowanie poszkodowanych przebiegało sprawnie, strażak wyposażony jest w specjalistyczne narzędzia przeznaczone do wyważania, wykręcania, odcinania i przesuwania przeszkód. W trakcie akcji musi szybko ocenić, jakiego narzędzia użyć, by jak najszybciej znaleźć się w pomieszczeniu. W dzisiejszym artykule opowiemy o akcesoriach i narzędziach, dzięki którym jest to możliwe.

czytaj całość »
Po co strażakowi toporek? 0
Po co strażakowi toporek?

Niebezpieczna praca strażaka wymaga nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, umiejętności i sprawności fizycznej, by każda akcja przebiegała prawidłowo, ale również właściwych narzędzi. Do indywidualnego sprzętu strażackiego zalicza się toporek. Specyficzna konstrukcja może tworzyć wiele pytań, dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego toporek strażacki różni się od zwykłego toporka, używanego w wielu gospodarstwach domowych czy leśniczych, a także wskażemy, jakie czynności podczas akcji gaśniczo-ratowniczych ułatwia strażakom to właśnie narzędzie.

czytaj całość »
Jak przebiega proces rozwijania i zwijania węża strażackiego? 0
Jak przebiega proces rozwijania i zwijania węża strażackiego?

Każda akcja gaśnicza wymaga rozwinięcia węży, które z jednej strony podłączone są do motopompy, a z drugiej do prądownicy lub smoka ssawnego. Strażacy mają do wyboru nawet kilkadziesiąt sposobów rozwijania węża. Metoda, jakiej użyją, dopasowywana jest po ocenie miejsca zdarzenia tak, by akcja została przeprowadzona szybko, skutecznie i bezpiecznie. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka metod rozwijania węża strażackiego oraz wskażemy, jakich narzędzi używa się do zwijania węża.

czytaj całość »
Z jakich zabezpieczeń korzystają arboryści? 0
Z jakich zabezpieczeń korzystają arboryści?

Kompleksowa ochrona i pielęgnacja drzew wykonywana przez arborystów wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. W zależności od rodzaju wykonywanych zadań specjalistom tej mało znanej profesji potrzebne będą nie tylko maszyny i urządzenia pozwalające zrealizować zlecenie, ale również różne formy zabezpieczeń, dzięki którym proces ten przebiegnie bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu. W jakich okolicznościach arborysta potrzebuje zabezpieczenia i z jakiej formy ochrony korzysta?

czytaj całość »
Czym się różnią detektory jedno- od wielogazowych? 0
Czym się różnią detektory jedno- od wielogazowych?

Detektory gazu należą do czujników, których zasada działania pozwala ocenić, czy w danym pomieszczeniu stężenie niebezpiecznych substancji jest w normie, czy poza taką normę wykracza. Urządzenia znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie takie ryzyko istnieje, w szczególności w zakładach przemysłowych czy pomieszczeniach z instalacją gazową. Swoim działaniem wspierają także wiele akcji ratunkowo-gaśniczych. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje detektorów – jednogazowe i wielogazowe. Czym się od siebie różnią?

czytaj całość »
Do czego służą rozdzielacze strażackie? 0
Do czego służą rozdzielacze strażackie?

Służby straży pożarnej wykorzystują szereg sprzętów i akcesoriów podczas akcji ratowniczo gaśniczym. Jedną z konstrukcji, która składa się z wielu elementów, jest linia wężowa, obejmująca węże ssawne, smoki ssawne, pływaki z zatrzaśnikami, linki ratownicze, motopompę lub autopompę, rozdzielacz i prądownice. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jaką rolę pełnią rozdzielacze strażackie i jakie rodzaje rozdzielaczy się wyróżnia.

czytaj całość »
Czy każda gaśnica musi być czerwona? 0
Czy każda gaśnica musi być czerwona?

Gaśnice są podstawowym sprzętem do gaszenia pożarów w zarodku. Wyróżnia się wiele rodzajów gaśnic, których głównymi kryteriami podziału jest budowa oraz typ środka gaśniczego. Wszystkie przepisy dotyczące kwestii związanych zarówno z koniecznością wyposażenia obiektu w gaśnice, ich budową, wyglądem, jak i oznaczeniami znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Gaśnice muszą być również z obowiązującą w Polsce normą PN-EN 307:2004. Czy przepisy te wskazują, jaki kolor musi mieć gaśnica?

czytaj całość »
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl