Z czego składa się mundur wyjściowy OSP? 0

Istotnym elementem wyposażenia każdego strażaka jest odpowiedni strój. Strażacy stosują specjalną odzież nie tylko podczas spełniania swoich podstawowych obowiązków, czyli akcji ratowniczych, ale również w celach reprezentacyjnych. Stroje wyjściowe spełniają zupełnie inne funkcje niż ubrania codzienne (tzw. koszarowe) czy specjalne (jak np. bojowe), jednak ich rola jest nie mniej istotna. Jednocześnie umundurowanie wyjściowe jest bardzo jasno sprecyzowane, a poszczególne elementy tej garderoby nie mogą być dobierane przypadkowo. W tym artykule wyjaśnimy, z czego składa się mundur wyjściowy OSP.

czytaj całość »
Zasada działania detektora gazu 0

Nowoczesne detektory gazu to niewielkie urządzenia, które pozwalają na bieżące kontrolowanie stężenia niebezpiecznych substancji, takich jak tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu. Montowane są przede wszystkim w miejscach, w których istnieje ryzyko ulatniania się tych trujących i niebezpiecznych gazów. Wykorzystywane są w zakładach przemysłowych, np. rafineriach czy kopalniach, ale również w kuchniach wyposażonych w sprzęt gazowych. Jak więc nietrudno się domyślić, modeli detektorów gazu jest wiele, jednak wszystkie działają na podobnych zasadach.

czytaj całość »
Odzież strażacka - podstawowe wyposażenie 0

Strażacy muszą być odpowiednio przygotowani do pracy w różnych warunkach. Niejednokrotnie narażają swoje zdrowie, a nawet życie, podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Aby poradzić sobie z różnorodnymi przeciwnościami przy pożarach czy wypadkach drogowych, potrzebują nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również specjalistycznej odzieży.

czytaj całość »
Hełm strażacki, a bezpieczeństwo 0

Hełm to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów ochrony osobistej każdego strażaka. W tej profesji bezpieczeństwo to kwestia nadrzędna. Jednocześnie strażacy podczas swojej codziennej pracy niejednokrotnie narażeni są na różnorodne zagrożenia. Często pracują w trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach. Muszą mieć do dyspozycji nie tylko specjalistyczny sprzęt i narzędzia, ale również strój, który dodatkowo zagwarantuje im ochronę. Bardzo ważną rolę w zakresie ochrony osobistej strażaków spełnia właśnie hełm. W tym artykule podpowiemy, jakie funkcje spełniają hełmy strażackie oraz czym kierować się podczas ich wyboru.

czytaj całość »
Radiotelefony strażackie - zasada działania 0

Mogłoby się wydawać, że w obliczu współczesnego niezwykle szybkiego rozwoju technologicznego radiotelefony nie będą nam już potrzebne, a w szczególności w profesjonalnym zastosowaniu. Tymczasem okazuje się, że ich niezawodność działania oraz wszechstronność zastosowania nadal są doceniane.

czytaj całość »
Praca na wysokościach. Wyzwania i zagrożenia 0

Prace na wysokościach nadal stanowią jedne z najcięższych i najtrudniejszych prac, a przede wszystkim będących bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników. Upadek z wysokości bowiem w najlepszym przypadku kończy się trwałym kalectwem; najczęściej niestety jest to śmierć na miejscu. Prace takie to prace na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Najczęściej są to roboty budowlane, prowadzone podczas rozbudowy, remontów czy rozbiórek, prace dokonywane w czasie termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz czynności wykonywane przy pracach z użyciem rusztowań, drabin. Do prac na wysokościach kwalifikować się będą także remonty i odśnieżanie dachów oraz prace konserwacyjne i remontowe słupów, silosów, kotłów czy zbiorników. Jakie są zasady, dotyczące organizacji takich prac?

czytaj całość »
Prądownice wodne - niezbędne w walce z pożarem 0

Jednym z akcesoriów, niezbędnych do walki z pożarem, są prądownice wodne. Te specjalne urządzenia przeciwpożarowe przeznaczone są do wytwarzania wodnych strumieni zwartych i rozproszonych i najczęściej służą jako zakończenie węży tłocznych  o wielkości 25, 52 oraz 75. Każda prądownica posiada obrotową dyszę wylotową, umożliwiającą bezstopniową regulację kształtu strumienia wody, a także jego natychmiastowe odcięcie. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

czytaj całość »
Profesjonalne radiotelefony strażackie. Czym powinny się charakteryzować? 0

Czy strażacy w czasie akcji gaśniczej posługują się telefonami komórkowymi? A może krótkofalówkami? Okazuje się, że żadnym z powyższych. Do komunikacji służą im specjalne urządzenia, czyli profesjonalne radiotelefony strażackie. Tego typu urządzenia nie tylko doskonale sprawdzają się w czasie akcji gaśniczych, lecz także ułatwiają codzienną pracę strażakom. Współpracują wyłącznie między sobą i nie potrzebują infrastruktury sieci, dzięki temu strażacy mogą mieć kontakt między sobą nawet w przypadku uszkodzenia stacji retransmisyjnych. Są solidnie wykonane i nadają się do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach. Cechuje je odporność na urazy mechaniczne. Czym jeszcze powinny charakteryzować się profesjonalne radiotelefony strażackie?

czytaj całość »
Gaśnice w miejscu pracy. Co mówią przepisy? 0

Niestety, o wadze odpowiedniego rozmieszczenia gaśnic w miejscu pracy oraz ich wystarczającej liczbie przekonujemy się dopiero w sytuacji zagrożenia. Tymczasem warto zapoznać się zawczasu z tym, co na ten temat mówią przepisy. Najważniejsze jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719). Co dokładnie określa?

czytaj całość »
Hełm strażacki. Rola i znaczenie 0

Hełm strażacki stanowi podstawowe akcesorium wyposażenia każdego strażaka. Chroni głowę przed urazami, a także przed wysoką temperaturą, zapewniając strażakom bezpieczeństwo podczas gaszenia pożarów. Idealnie spełnia swoją funkcję, dzięki unikatowym właściwościom. Pora sprawdzić, jakim.

czytaj całość »
Zasady działania detektorów gazu 0

Jeśli w okolicy ulatnia się tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, to właśnie detektory gazu uchronią nas przed zatruciem, ratując nasze zdrowie i życie. Znajdziemy je w kopalniach, rafineriach oraz w kuchniach, wyposażonych w sprzęt gazowy. Stanowić będą osobiste wyposażenie strażaków oraz górników. Poznaj z nami sekret ich działania.

czytaj całość »
Buty koszarowe. Ważny element ubioru strażackiego 0

Ubiór strażacki spełnia przede wszystkim funkcje ochronne i ma za zadanie zabezpieczyć jego użytkownika przed skutkami udziału w akcji gaśniczej.

Strój powinien być obszerny i nie krępujący ruchów. Składa się z:

  • dwuczęściowego ubrania ochronnego
  • butów ochronnych
  • kominiarki
  • hełmu

Stroje strażackie produkowane są z dobrych jakościowo materiałów. Liczą się w nich nawet najmniejsze detale, bowiem to one przeświadczają o bezpieczeństwie strażaka w czasie akcji pożarniczej. Podstawowym elementem jednak każdego stroju będą buty. Muszą być komfortowe, wytrzymałe i solidne. Co jeszcze je charakteryzuje?

czytaj całość »
Amortyzatory bezpieczeństwa. Gdzie i kiedy znajdują zastosowanie? 0

Prace na wysokościach wymagają odpowiedniego przygotowania i asekuracji. W wielu sytuacjach zapewnione są stałe, stabilne zabezpieczenia takie jak podnośniki, drabiny czy ruchome kosze. Jednak nie zawsze możliwe jest zagwarantowanie takiej metody z powodu trudnego dostępu, nieodpowiedniej powierzchni czy też zbyt małej ilości czasu na działanie. Należy wtedy zadbać o indywidualne środki asekuracyjne. Dobrze wyposażone sklepy ze sprzętem przeciwpożarowym i BHP oferują różnego rodzaju indywidualny sprzęt ochronny, jak choćby amortyzatory bezpieczeństwa.

czytaj całość »
Poznaj główne rodzaje czujek bezpieczeństwa 0

Różnego rodzaju czujki bezpieczeństwa znajdują zastosowanie jako istotne elementy systemów alarmowych, które występują nie tylko w obiektach użyteczności publicznej i zakładach przemysłowych, ale również w domach i mieszkaniach prywatnych. Ich głównym celem jest ochrona i mienia przed różnymi rodzajami zagrożeń, które mogą zagrażać np. zdrowiu i życiu ludzkiemu. W tym artykule przedstawimy kilka typów i przykładów zastosowania czujek bezpieczeństwa.

czytaj całość »
Bezpieczne użytkowanie aparatów powietrznych 0

Profesjonalny sprzęt ochronny dróg oddechowych to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia technicznego każdej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, w tym również większości Ochotniczych Straży Pożarnych. Aparat powietrzny jest niezbędny, aby móc bezpiecznie ratować ludzkie życie oraz w profesjonalny sposób realizować działania ratowniczo-gaśnicze. Sprawne korzystanie z niego wymaga od strażaków umiejętności, zachowania opanowania i spokoju, a także pewnej wprawy.

czytaj całość »
Najważniejsze właściwości i funkcje hełmów, obuwia i odzieży strażackiej 0

Prymarną rolą hełmów i odzieży strażackiej jest ochrona strażaków przed szeregiem różnych niebezpiecznych czynników, z jakimi mogą mieć oni bezpośredni kontakt podczas wykonywania swoich obowiązków. W praktyce jednak robocza garderoba strażaków spełnia szereg innych ważnych funkcji, o których wspomnimy w tym artykule.

czytaj całość »
Kiedy zastosować detektor gazu? 0

Ulatniający się gaz wewnątrz pomieszczeń stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Oprócz ryzyka ewentualnego zatrucia istnieje również prawdopodobieństwo wybuchu. Z tego też powodu w miejscach, w których działają urządzenia lub instalacje gazowe, warto zastosować detektor gazu, który stanowi zabezpieczenie wobec ewentualnych problemów związanych z uwalnianiem substancji.

czytaj całość »
Jak radzić sobie z wiosennymi i letnimi podtopieniami? 0

W naszym kraju podtopienia zdarzają się stosunkowo często i dla wielu gospodarstw domowych mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Ryzyko podtopień zwiększa się przede wszystkim podczas wiosennych roztopów, ale również latem, gdy często pojawiają się burze i gwałtowne opady deszczu, nie jesteśmy całkowicie wolni od tego problemu.

Zwykle wówczas możemy liczyć na straż pożarną, która w głównej mierze odpowiedzialna jest za eliminowanie skutków podtopień. Jest to możliwe nie tylko za sprawą odpowiedniego przygotowania strażaków, ale przede wszystkim dzięki specjalnym urządzeniom strażackim.

czytaj całość »
Motopompa szlamowa - specyfika i zastosowanie 0

Chociaż strażacy i sprzęt strażacki kojarzy nam się przede wszystkim z gaszeniem pożarów, w praktyce do obowiązków straży pożarnej należy znacznie szerszy zakres działań. Interweniują oni m.in. podczas podtopień terenów i powodzi. Są to sytuację, które mogą wystąpić nagle, a jednocześnie wiążą się z bardzo poważnymi skutkami. Straż pożarna jest jednak przygotowana również i na taką okoliczność, posiadając w swoim stałym wyposażeniu m.in. motopompy szlamowe.

czytaj całość »
Co wpływa na bezpieczeństwo strażaków? 0

Na bezpieczeństwo strażaków podczas akcji ratunkowych tak naprawdę wpływa szereg różnorodnych czynników. Wiele zależy od specyfiki przeprowadzanych działań, rozsądku i doświadczenia każdego z uczestników akcji ratunkowej, współpracy z innymi strażakami, a także jakości używanych sprzętów i stosowania się do najważniejszych zasad BHP. Trzeba jednak dodać, że bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo ma również odzież strażacka.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
platforma finansowa
Sklep internetowy Shoper.pl