fb
1px

Charakterystyka i podział stałych urządzeń gaśniczych

0

Urządzenia przeciwpożarowe dzielimy na stałe i półstałe, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie itd. Bez względu na rodzaj, wszystkie one służą do zapobiegania powstania, wykrywania i zwalczania pożaru, a także ograniczania jego skutków. Do tego należy wspomnieć również o szeregu urządzeń należących do systemu ostrzegawczego i sygnalizująco-alarmującego, oświetleniowego itd. Profesjonalny sprzęt strażacki to szereg różnorodnych urządzeń - począwszy od standardowych gaśnic proszkowych, skończywszy na dźwigach dla ekip ratowniczych. Do tego należy dodać również specjalistyczną odzież strażacką, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie strażaków wykonujących swoją pracę często w bardzo trudnych i zagrażających zdrowiu oraz życiu warunkach. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na krótkiej charakterystyce najważniejszych stałych urządzeń gaśniczych znajdujących się na wyposażeniu straży pożarnej.

Specyfika stałych urządzeń gaśniczych

Urządzenia gaśnicze dzielimy na przenośny sprzęt do ochrony przeciwpożarowej oraz stałe, czyli zintegrowane z budynkiem. Stałe urządzenia gaśnicze są trwale związane z obiektem budowlanym. Są samoczynnie uruchamiane po wykryciu pożaru, posiadają własny zapas środka gaśniczego. Należą do nich również systemy, których zadaniem jest przekazywanie informacji o zaistniałym pożarze odpowiednim jednostkom. Do najważniejszych stałych urządzeń gaśniczych zaliczamy m.in.:

  • instalacje tryskaczowe
  • instalacje zraszaczowe
  • stałe urządzenia gaśnicze gazowe
  • instalacje pianowe
  • instalacje proszkowe
  • instalacje mgły wodnej
  • instalacje wykrywania i gaszenia iskier
  • instalacje redukcji zawartości tlenu (inertyzujące)

Najważniejsze metody gaszenia pożarów

Tak naprawdę nie ma jednej, uniwersalnej metody gaszenia pożarów. Akcje ratunkowe w przypadku wystąpienia pożaru mogą być przeprowadzane na wiele sposobów, do których zaliczamy m.in. obniżanie temperatury materiału palnego lub ognia, przerwanie dopływu tlenu, zastosowanie środków chemicznych wpływających na proces spalania, fizyczne oddzielenie materiałów palnych od ognia itd. Dobór metody zależy przede wszystkim od specyfiki pożaru, materiałów zajętych ogniem czy miejsca przeprowadzania akcji ratunkowej.

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl