Niestety, o wadze odpowiedniego rozmieszczenia gaśnic w miejscu pracy oraz ich wystarczającej liczbie przekonujemy się dopiero w sytuacji zagrożenia. Tymczasem warto zapoznać się zawczasu z tym, co na ten temat mówią przepisy. Najważniejsze jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719). Co dokładnie określa?
Liczba gaśnic
Przede wszystkim ważna jest ilość gaśnic. Zgodnie z przepisami jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg zawartego w gaśnicach powinna przypadać na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, który jest niechroniony stałym urządzeniem gaśniczym. Strefa ta może być zakwalifikowana do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V, być strefą produkcyjną oraz magazynową o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m2 lub zawierającą pomieszczenie zagrożone wybuchem. Ponadto jedna jednostka masy środka gaśniczego powinna przypadać na każde 300 m2 powierzchni strefy pożarowej niewymienionej powyżej.
Rodzaj gaśnic
Przepisy określają także rodzaj gaśnic, który powinien znaleźć się na wyposażeniu budynku. Do wyboru mamy gaśnice typu:
- A do gaszenia materiałów stałych, pochodzenia organicznego, których spalanie zachodzi z powstawaniem żarzących się węgli
- B do gaszenia cieczy i materiałów topiących się
- C do gaszenia gazów
- D do gaszenia metali
- F do gaszenia tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.
Rozmieszczenie gaśnic
Niemniej ważne jest rozmieszczenie gaśnic. Powinny być rozmieszczone w łatwo dostępnych i widocznych miejscach, takich jak wejścia do budynków, klatki schodowe, korytarze, wyjścia z pomieszczeń. Ponadto muszą się znajdować w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne czy działanie źródeł ciepła. Pamiętajmy, ze zgodnie z przepisami odległość z każdego miejsca do najbliższej gaśnicy nie może być większa niż 30 m, a do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości więcej niż 1 m.