fb
1px

Gaśnice w miejscu pracy. Co mówią przepisy?

0
Gaśnice w miejscu pracy. Co mówią przepisy?

Niestety, o wadze odpowiedniego rozmieszczenia gaśnic w miejscu pracy oraz ich wystarczającej liczbie przekonujemy się dopiero w sytuacji zagrożenia. Tymczasem warto zapoznać się zawczasu z tym, co na ten temat mówią przepisy. Najważniejsze jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719). Co dokładnie określa?

Liczba gaśnic

Przede wszystkim ważna jest ilość gaśnic. Zgodnie z przepisami jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg zawartego w gaśnicach powinna przypadać na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, który jest niechroniony stałym urządzeniem gaśniczym. Strefa ta może być zakwalifikowana do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V, być strefą produkcyjną oraz magazynową o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m2 lub zawierającą pomieszczenie zagrożone wybuchem. Ponadto jedna jednostka masy środka gaśniczego powinna przypadać na każde 300 m2 powierzchni strefy pożarowej niewymienionej powyżej.

Rodzaj gaśnic

Przepisy określają także rodzaj gaśnic, który powinien znaleźć się na wyposażeniu budynku. Do wyboru mamy gaśnice typu:

  • A do gaszenia materiałów stałych, pochodzenia organicznego, których spalanie zachodzi z powstawaniem żarzących się węgli
  • B do gaszenia cieczy i materiałów topiących się
  • C do gaszenia gazów
  • D do gaszenia metali
  • F do gaszenia tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

Rozmieszczenie gaśnic

Niemniej ważne jest rozmieszczenie gaśnic. Powinny być rozmieszczone w łatwo dostępnych i widocznych miejscach, takich jak wejścia do budynków, klatki schodowe, korytarze, wyjścia z pomieszczeń. Ponadto muszą się znajdować w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne czy działanie źródeł ciepła. Pamiętajmy, ze zgodnie z przepisami odległość z każdego miejsca do najbliższej gaśnicy nie może być większa niż 30 m, a do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości więcej niż 1 m.

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl