fb
1px

Zastosowanie i rodzaje gaśnic

0

Gaśnice przeciwpożarowe to podstawowe i najbardziej powszechne przenośne urządzenie do gaszenia ognia. Istnieje kilka rodzajów gaśnic. Ze względów bezpieczeństwa każdy powinien wiedzieć, czym różnią się od siebie i jakie jest ich zastosowanie. Każdy z nas powinien nie tylko odróżniać rodzaje gaśnic, lecz również wiedzieć, w jaki sposób posłużyć się niemi, gdy zajdzie taka potrzeba. Nieprawidłowe użycie gaśnicy lub skorzystanie z nieodpowiedniego typu urządzenia może nieść za sobą poważne konsekwencje. Z tego powodu zawsze należy sprawdzić oznaczenie gaśnicy, które informuje, do jakiego typu pożarów może być ona zastosowana.

Zastosowanie poszczególnych gaśnic

O konkretnym zastosowaniu danej gaśnicy informują nas następujące symbole:

  • A — gaśnica przeznaczona do gaszenia ciał stałych, które paląc się, nie tylko powodują płomień, ale też ulegają rozżarzeniu
  • B — gaśnice do cieczy i ciał stałych, które paląc się, ulegają stopieniu (np. benzyna, polietylen, smoła)
  • C — gaśnica przeznaczona do gaszenia gazów palnych (np. metan, acetylen, propan)
  • D — gaśnica do metali palnych (np. magnez, uran)
  • F — gaśnica przeznaczona do gaszenia łatwopalnych środków gotujących się (np. garnek z olejem)

Rodzaje gaśnic

Istnieje kilka typów gaśnic, w których znajdują się różne rodzaje środka gaśniczego:

  • Gaśnice wodne — nadają się do gaszenia materiałów takich jak np. drewno, papier. Nie wolno jednak używać tych gaśnic w przypadku odsłoniętych przewodów elektrycznych lub palącego się oleju (może być to niebezpieczne dla ludzi oraz przyczyniać się do eskalacji pożaru)
  • Gaśnice proszkowe — nadają się do gaszenia pożarów cieczy oraz urządzeń elektrycznych. Nie są wskazane do gaszenia metali.
  • Gaśnice pianowe — ten rodzaj zawiera czysty środek gaśniczy stosowany do walki z pożarami cieczy. Nie nadaje się do pożarów urządzeń elektrycznych i metali.
  • Gaśnice z dwutlenkiem węgla — wykorzystują dwutlenek węgla jako środek gaśniczy. Mogą być używane do walki z pożarem urządzeń pod napięciem elektrycznych, nie powodując przy tym uszkodzeń chemicznych w gaszonych obiektach. Warto jednak pamiętać, że wysokie stężenie dwutlenku węgla może być szkodliwe dla zdrowia.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl