Zastosowanie i rodzaje gaśnic 0

Gaśnice przeciwpożarowe to podstawowe i najbardziej powszechne przenośne urządzenie do gaszenia ognia. Istnieje kilka rodzajów gaśnic. Ze względów bezpieczeństwa każdy powinien wiedzieć, czym różnią się od siebie i jakie jest ich zastosowanie. Każdy z nas powinien nie tylko odróżniać rodzaje gaśnic, lecz również wiedzieć, w jaki sposób posłużyć się niemi, gdy zajdzie taka potrzeba. Nieprawidłowe użycie gaśnicy lub skorzystanie z nieodpowiedniego typu urządzenia może nieść za sobą poważne konsekwencje. Z tego powodu zawsze należy sprawdzić oznaczenie gaśnicy, które informuje, do jakiego typu pożarów może być ona zastosowana.

Zastosowanie poszczególnych gaśnic

O konkretnym zastosowaniu danej gaśnicy informują nas następujące symbole:

  • A — gaśnica przeznaczona do gaszenia ciał stałych, które paląc się, nie tylko powodują płomień, ale też ulegają rozżarzeniu
  • B — gaśnice do cieczy i ciał stałych, które paląc się, ulegają stopieniu (np. benzyna, polietylen, smoła)
  • C — gaśnica przeznaczona do gaszenia gazów palnych (np. metan, acetylen, propan)
  • D — gaśnica do metali palnych (np. magnez, uran)
  • F — gaśnica przeznaczona do gaszenia łatwopalnych środków gotujących się (np. garnek z olejem)

Rodzaje gaśnic

Istnieje kilka typów gaśnic, w których znajdują się różne rodzaje środka gaśniczego:

  • Gaśnice wodne — nadają się do gaszenia materiałów takich jak np. drewno, papier. Nie wolno jednak używać tych gaśnic w przypadku odsłoniętych przewodów elektrycznych lub palącego się oleju (może być to niebezpieczne dla ludzi oraz przyczyniać się do eskalacji pożaru)
  • Gaśnice proszkowe — nadają się do gaszenia pożarów cieczy oraz urządzeń elektrycznych. Nie są wskazane do gaszenia metali.
  • Gaśnice pianowe — ten rodzaj zawiera czysty środek gaśniczy stosowany do walki z pożarami cieczy. Nie nadaje się do pożarów urządzeń elektrycznych i metali.
  • Gaśnice z dwutlenkiem węgla — wykorzystują dwutlenek węgla jako środek gaśniczy. Mogą być używane do walki z pożarem urządzeń pod napięciem elektrycznych, nie powodując przy tym uszkodzeń chemicznych w gaszonych obiektach. Warto jednak pamiętać, że wysokie stężenie dwutlenku węgla może być szkodliwe dla zdrowia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
platforma finansowa
Sklep internetowy Shoper.pl