fb
1px

Radiotelefony strażackie - zasada działania

0
Radiotelefony strażackie - zasada działania

Mogłoby się wydawać, że w obliczu współczesnego niezwykle szybkiego rozwoju technologicznego radiotelefony nie będą nam już potrzebne, a w szczególności w profesjonalnym zastosowaniu. Tymczasem okazuje się, że ich niezawodność działania oraz wszechstronność zastosowania nadal są doceniane.

Telefonia komórkowa, która wydaje się głównym “przeciwnikiem” radiotelefonów, zapewnia ograniczoną, a w wielu sytuacjach niepewną łączność. Dlatego też służby mundurowe, w tym przede wszystkim strażacy, zobligowani są do tworzenia własnych sieci radiotelekomunikacyjnych. Komórki, chociaż również powszechnie używane przez strażaków, mają szereg wad, np. wymaga wybierania konkretnych numerów, nie ma szybkiej funkcji wywoływania głosowego i zdarza się, że z powodu ograniczeń sieci nie można nawiązać żadnego połączenia. W przypadku klęsk żywiołowych telefonia komórkowa ulega zwykle szybkiemu zniszczeniu. Tak więc nie zapewnia niezawodnej łączności i może zawodzić w krytycznych sytuacjach. Problemy z komunikacją są niedopuszczalne podczas akcji ratunkowych, dlatego też istotnym elementem wyposażenia strażaków są radiotelefony.

Specyfika zastosowania radiotelefonów w straży pożarnej

Profesjonalni użytkownicy radiotelefonów, jak np. strażacy, korzystają z systemów łączności radiowej opartej o standard DMR. W tym standardzie działają oferowane przez nas radiotelefony Hytera. DMR to skrót pochodzący z języka angielskiego: Digital Mobile Radio. Jest to otwarty standard opracowany, przetestowany i zatwierdzony przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych. Wszystkie urządzenia DMR mogą ze sobą wzajemnie współpracować. Co ciekawe, użytkownicy, którzy kiedyś stosowali urządzenia analogowe zgodne z tymi parametrami, mogą teraz korzystać z radiotelefonów cyfrowych, bez konieczności ponownego ubiegania się o przydziały częstotliwości i zezwolenia na ich użytkowanie.

Najważniejszą zaletą działania radiotelefonów jest to, że pozwalają na bezprzewodową łączność drogą radiową niezależnie od infrastruktury, np. wież przekaźnikowych (jak w przypadku telefonii komórkowej). Dzięki temu możliwe jest komunikowanie się dwóch lub kilku urządzeń w sytuacjach, gdy inne środki komunikacji są poza zasięgiem sieci. Oprócz tego korzystając z radiotelefonu, nawiązujemy kontakt od razu, bez oczekiwania na odbiór połączenia. Jednocześnie urządzenia te zapewniają maksymalnie prostą obsługę, aby w sytuacjach awaryjnych strażak mógł jak najszybciej nawiązać kontakt. Cechują się również stosunkowo prostą, jednak niezwykle solidną i wytrzymałą konstrukcją.

 

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl