
Odpowiednie umundurowanie jest jedną z podstawowych kwestii w przygotowaniu do pracy strażaka. Profesjonalny ubiór bojowy umożliwia sprawnie i bezpiecznie podjąć działania podczas ryzykownych akcji ratunkowych. Warto jednak dodać, że oprócz umundurowania bojowego, dla strażaków występują również inne elementy odzieży zawodowej, m.in. ubrania koszarowe oraz galowe.
Z czego składa się ubranie koszarowe?
Ubranie koszarowe jest jednym z podstawowych ubiorów każdego strażaka – zarówno w Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. W skład umundurowania wchodzą:
- bluza koszarowa,
- spodnie,
- czapka z daszkiem,
- trzewiki militarne,
- kamizelka.
Ponadto warto podkreślić, że na umundurowaniu powinno być widoczne logo danej jednostki Straży Pożarnej, a także dystynkcja. Cechą każdego ubrania koszarowego jest wygoda, umożliwiająca swobodne poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Oprócz tego muszą być wytrzymałe na uszkodzenia i rozdarcia, a do tego wodoodporne. W związku z tym istotne jest, aby odzież została wykonana z wysokiej jakości materiałów.
Kiedy zakładane jest umundurowanie koszarowe?
Ubranie koszarowe jest codziennym umundurowaniem strażaków. Nie należy go jednak mylić z odzieżą do akcji ratunkowych. Co więcej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w 2016 roku wydał oświadczenie, w którym podkreślone jest, że podczas noszenia ubrania specjalnego, nie ma obowiązku noszenia pod nim umundurowania koszarowego.
Ubiór koszarowy jest natomiast noszony przede wszystkim podczas różnego rodzaju szkoleń oraz zawodów. To właśnie z tego powodu ubrania muszą być wytrzymałe na uszkodzenia i odporne na wodę, a przy tym jednocześnie wygodne. Oprócz tego nadaje się na wyjazdy, np. podczas zabezpieczania imprez i wydarzeń lokalnych. Na koniec warto zaznaczyć, że z uwagi na fakt, iż ubranie koszarowe nie jest stosowane przy akcjach ratowniczych związanych z gaszeniem pożaru, nie jest koniecznością, aby było ono zaprojektowane i zrealizowane z materiałów trudnopalnych – w tym przypadku liczy się bardziej wygoda i reprezentatywna funkcja ubioru.