Kurtyna wodna jest elementem armatury pożarniczej, istotnym podczas prowadzenia akcji ratunkowych, w których dochodzi do rozprzestrzeniania się pożaru. Dokładniej jest to urządzenie podłączane do węża, które odpowiada za wydajność, szerokość i wysokość strumienia wody – za pomocą umieszczonej dźwigni można regulować strumień w taki sposób, aby stworzyć ścianę wodną. Jest to szczególnie pomocne w momencie ustawienia kurtyn w linii, w celu utworzenia dłuższej bariery zapobiegającej rozprzestrzenianiu się pożaru. Technika ta stosowana jest zarówno przez Państwową, jak i Ochotniczą Straż Pożarną.
Jaką funkcję spełnia zastosowanie kurtyny wodnej?
Zasłona wodna ma przede wszystkim na celu tworzyć skuteczną barierę dla oddziaływania cieplnego wynikającego z pożaru. Nie jest to jednak jedyna funkcja kurtyny wodnej. Odpowiada ona również za ochronę przed rozprzestrzenianiem się pyłów i zanieczyszczeń, a ponadto umożliwia neutralizację gazów oraz dymu. W związku z tym technika gaszenia za pomocą kurtyny wodnej pozwala zmniejszyć ryzyko wynikające z zagrożenia pożarowego, a także umożliwia przyspieszenie całej akcji ratowniczej. Jeszcze inną zaletą jest schładzanie obszaru, a tym samym chłodzenie innych obiektów w otoczeniu, które zagrożone są zapaleniem. Jednocześnie należy podkreślić, że kurtyna wodna sama w sobie nie ugasi większego pożaru, ale w dużym stopniu spowolni jego rozwój.
W jakich miejscach najlepiej użyć kurtyny wodnej?
Każda akcja ratownicza z udziałem ognia wymaga szybkiej reakcji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru. Z uwagi na to, że kurtyna wodna jest praktycznym elementem do walki z danym żywiołem, może być stosowana w większości sytuacji. Co więcej, jest bardzo dobrą opcją w momencie, gdy ogień pojawi się np. w tunelu lub na korytarzu. W takim przypadku armatura pożarnicza w postaci kurtyny wodnej może nie tylko ograniczyć przemieszczanie się pożaru, ale również umożliwić przejście dla strażaków. Jest to niewątpliwie szansa na wydłużenie czasu na korzyść straży pożarnej.