fb
1px

W jaki sposób wykorzystuje się kurtyny wodne?

0
W jaki sposób wykorzystuje się kurtyny wodne?

Kurtyna wodna jest elementem armatury pożarniczej, istotnym podczas prowadzenia akcji ratunkowych, w których dochodzi do rozprzestrzeniania się pożaru. Dokładniej jest to urządzenie podłączane do węża, które odpowiada za wydajność, szerokość i wysokość strumienia wody – za pomocą umieszczonej dźwigni można regulować strumień w taki sposób, aby stworzyć ścianę wodną. Jest to szczególnie pomocne w momencie ustawienia kurtyn w linii, w celu utworzenia dłuższej bariery zapobiegającej rozprzestrzenianiu się pożaru. Technika ta stosowana jest zarówno przez Państwową, jak i Ochotniczą Straż Pożarną.

Jaką funkcję spełnia zastosowanie kurtyny wodnej?

Zasłona wodna ma przede wszystkim na celu tworzyć skuteczną barierę dla oddziaływania cieplnego wynikającego z pożaru. Nie jest to jednak jedyna funkcja kurtyny wodnej. Odpowiada ona również za ochronę przed rozprzestrzenianiem się pyłów i zanieczyszczeń, a ponadto umożliwia neutralizację gazów oraz dymu. W związku z tym technika gaszenia za pomocą kurtyny wodnej pozwala zmniejszyć ryzyko wynikające z zagrożenia pożarowego, a także umożliwia przyspieszenie całej akcji ratowniczej. Jeszcze inną zaletą jest schładzanie obszaru, a tym samym chłodzenie innych obiektów w otoczeniu, które zagrożone są zapaleniem. Jednocześnie należy podkreślić, że kurtyna wodna sama w sobie nie ugasi większego pożaru, ale w dużym stopniu spowolni jego rozwój.

W jakich miejscach najlepiej użyć kurtyny wodnej?

Każda akcja ratownicza z udziałem ognia wymaga szybkiej reakcji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru. Z uwagi na to, że kurtyna wodna jest praktycznym elementem do walki z danym żywiołem, może być stosowana w większości sytuacji. Co więcej, jest bardzo dobrą opcją w momencie, gdy ogień pojawi się np. w tunelu lub na korytarzu. W takim przypadku armatura pożarnicza w postaci kurtyny wodnej może nie tylko ograniczyć przemieszczanie się pożaru, ale również umożliwić przejście dla strażaków. Jest to niewątpliwie szansa na wydłużenie czasu na korzyść straży pożarnej.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl