Zawód strażaka wiąże się z dużym ryzykiem i codziennym narażaniem własnego życia dla zdrowia innych osób. W trosce o bezpieczeństwo bohaterów walczących z ogniem, każda remiza strażacka obligatoryjnie musi zostać wyposażona w specjalistyczny sprzęt, którego zadaniem jest nie tylko ułatwienie wykonywanej pracy, ale także ochrona ciała przed poparzeniami. Dlatego też, każdy pożarnik powinien posiadać specjalistyczne obuwie. Umożliwi to mu efektywne działanie w trudnych warunkach. Z czego jednak powinny być wykonane takie buty, aby dobrze pełniły swoją funkcję?
Z czego wykonane jest strażackie obuwie specjalistyczne?
Do produkcji obuwia specjalistycznego używa się naturalnej skóry lub wysokiej jakości materiałów gumowych. Są to tworzywa, które charakteryzują się przede wszystkim wysoką wytrzymałością na skrajne temperatury. Ważna jest także ich właściwość oddychania i przepuszczalności powietrza. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko potliwości stóp, co bezpośrednio przekłada się na komfort pracy. Wnętrze butów specjalistycznych opiera się zazwyczaj na wyjmowanej, bawełniano-poliestrowej podszewce.
Przy zakupie obuwia specjalistycznego, warto także zwrócić uwagę na informację o posiadanych certyfikatach zgodności z wytycznymi Unii Europejskiej, a także na dołączone świadectwa dopuszczenia butów do użytku. Zgodność obuwia specjalistycznego z określonymi nomami jest gwarancją bezpieczeństwa pracy w trudnych warunkach.
Dodatkowe elementy wyposażenia strażackiego obuwia specjalistycznego
Buty strażackie powinny być wyposażone również w przegub, którego głównym zadaniem jest ochrona ścięgna Achillesa przed uszkodzeniami. Strażacy mają do wyboru różne systemy wiązania, które umożliwiają szybkie wkładanie buta. Nie bez znaczenia jest także obecność wkładki antypoślizgowej. To element podeszwy, który nie tylko zapewnia komfort poruszania się, ale także zabezpiecza strażaka przed porażeniem prądem. W miejscach pożarów strażacy bardzo często mają do czynienia z wieloma niebezpiecznymi przedmiotami – gwoździami, wybitymi szybami. Właśnie dlatego obuwie specjalne powinno być wyposażone w mocną podeszwę, zapobiegającą przebiciu. Taki but jest również wodoodporny, przy czym znakomicie odprowadza wilgoć. Zdecydowana większość obuwia specjalistycznego posiada także nosek kompozytowy, który chroni palce przed zgnieceniem czy przekłuciem.