fb
1px

Z jakich elementów zbudowane są hydranty zewnętrzne?

0
Z jakich elementów zbudowane są hydranty zewnętrzne?

Hydranty zewnętrzne to ważny element ochrony ludzi i obiektów, stanowiący źródło poboru wody wykorzystywanej do gaszenia pożarów. To właśnie z hydrantów korzysta straż pożarna, która zaopatruje pojazdy strażackie w środek gaśniczy, jakim jest woda. Z uwagi na tak duże znaczenie hydrantów, ich budowa i rozmieszczenie określone są przez przepisy prawa. Jakie elementy składają się na konstrukcję hydrantów zewnętrznych? W jakich miejscach umieszcza się hydranty zewnętrzne?

Budowa hydrantów zewnętrznych

Hydranty zewnętrzne, nazywane również hydrantami nadziemnymi posiadają formę kolumny, za pomocą której woda pobierana jest z rurociągu. Hydrant składa się również z głowicy z nasadami pozwalającymi na przymocowanie węży pożarniczych. W dolnej części hydrantu zewnętrznego znajduje się żeliwna komora zaworowa z grzybem będący zawieradłem i urządzeniem odwadniającym. Na zakończeniu trzpienia korpusu górnego zamontowany jest element napędowy. Za jego pomocą ruch obrotowy przenoszony jest na grzyb hydrantu.

Aby hydrant można było podpiąć do rurociągu, musi spełnić szer wymagań dopuszczających produkt do obrotu. Wśród nich jest Dyrektywa 89/106/EWG „CPD”, Ocena Zgodności, Bezpieczeństwo Wyrobu, Certyfikat zgodności EC/WE oraz uzyskać Deklarację Zgodności.

Jakie są zasady montażu hydrantów zewnętrznych?

Spełnienie wszystkich wymagań dotyczących jakości hydrantu zewnętrznego to jeszcze nie wszystko, by móc z niego korzystać bezpiecznie i zgodnie z przepisami prawa. Według obowiązujących norm hydranty zewnętrzne umieszcza się wzdłuż dróg i ulic, a także przy skrzyżowaniach, jednak odległość między hydrantami nie może być mniejsza niż 150 m. Hydrant należy zamontować do 15 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi lub ulic, i do 75 w odległości od chronionego obiektu budowlanego, w tym minimum 5 metrów od ściany budynku. Poza obszarami miejskimi odległość między hydrantami należy dostosować do gęstości nie tylko istniejącej, ale również planowanej zabudowy.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl