fb
1px

Zastosowanie sorbentów w pożarnictwie

0
Zastosowanie sorbentów w pożarnictwie

Akcje ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez straż pożarną wielokrotnie dotyczą wypadków i kolizji drogowych, w których może dojść do zagrożeń dla ludzi i środowiska, związanych z wyciekiem substancji znajdujących się w układach pojazdów lub takich, które są przez nie transportowane. Usunięcie paliwa, oleju, smarów czy substancji ropopochodnych musi przebiegać sprawnie i skutecznie, dlatego do tego celu stosuje się materiały absorpcyjne, takie jak sorbent. Czym się charakteryzuje i jak się go używa?

Cechy charakterystyczne materiałów

Sorbenty to inaczej rozdrobnione tworzywa sztuczne lub naturalne skały i minerały. Ich cechą charakterystyczną i jednocześnie jedną z najważniejszych właściwości jest niepalność oraz wysoka absorpcja cieczy. Sorbenty wchłaniają zarówno wodę, jak i substancje oleiste, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywane są do zapobiegania skażeniu środowiska poprzez rozprzestrzenianie się wycieków substancji niebezpiecznych. Wyróżniamy kilka rodzajów sorbentów, które dzielą się przede wszystkim ze względu rodzaj substancji, którą pochłaniają z łatwością, w tym sorbenty olejowe, hydrofobowe, chemiczne i uniwersalne.

Jakie sorbenty wykorzystuje straż pożarna i w jaki sposób?

Oprócz podziału ze względu na rodzaj absorbowanej substancji sorbenty dzielą się również ze względu na budowę i kształt. Straż pożarna korzysta najczęściej z sorbentów granulowanych. Wszystko z uwagi na prostotę i łatwość stosowania. Sorbenty w formie granulatu wystarczy rozsypać na powierzchni zanieczyszczonej, odczekać, aż materiał wchłonie ciecz, a następnie zmieść i zutylizować materiał.

W wyposażeniu strażnic i wozów znajdują się także maty lub poduszki sorbentowe stosowane do usuwania bardzo szkodliwych i agresywnych substancji, takich jak kwasy i zasady glikole czy ciecze ropopochodne.

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl