Akcje ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez straż pożarną wielokrotnie dotyczą wypadków i kolizji drogowych, w których może dojść do zagrożeń dla ludzi i środowiska, związanych z wyciekiem substancji znajdujących się w układach pojazdów lub takich, które są przez nie transportowane. Usunięcie paliwa, oleju, smarów czy substancji ropopochodnych musi przebiegać sprawnie i skutecznie, dlatego do tego celu stosuje się materiały absorpcyjne, takie jak sorbent. Czym się charakteryzuje i jak się go używa?
Cechy charakterystyczne materiałów
Sorbenty to inaczej rozdrobnione tworzywa sztuczne lub naturalne skały i minerały. Ich cechą charakterystyczną i jednocześnie jedną z najważniejszych właściwości jest niepalność oraz wysoka absorpcja cieczy. Sorbenty wchłaniają zarówno wodę, jak i substancje oleiste, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywane są do zapobiegania skażeniu środowiska poprzez rozprzestrzenianie się wycieków substancji niebezpiecznych. Wyróżniamy kilka rodzajów sorbentów, które dzielą się przede wszystkim ze względu rodzaj substancji, którą pochłaniają z łatwością, w tym sorbenty olejowe, hydrofobowe, chemiczne i uniwersalne.
Jakie sorbenty wykorzystuje straż pożarna i w jaki sposób?
Oprócz podziału ze względu na rodzaj absorbowanej substancji sorbenty dzielą się również ze względu na budowę i kształt. Straż pożarna korzysta najczęściej z sorbentów granulowanych. Wszystko z uwagi na prostotę i łatwość stosowania. Sorbenty w formie granulatu wystarczy rozsypać na powierzchni zanieczyszczonej, odczekać, aż materiał wchłonie ciecz, a następnie zmieść i zutylizować materiał.
W wyposażeniu strażnic i wozów znajdują się także maty lub poduszki sorbentowe stosowane do usuwania bardzo szkodliwych i agresywnych substancji, takich jak kwasy i zasady glikole czy ciecze ropopochodne.