fb
1px

Wykorzystanie termowizji w działaniach pożarniczych

0
Wykorzystanie termowizji w działaniach pożarniczych

Działania pożarnicze przebiegają w zróżnicowanych warunkach wymagających zastosowania niestandardowego sprzętu. Zasada działania kamer termowizyjnych sprawia, że znajdują one zastosowania w akcjach ratunkowo-gaśniczych. Co dokładnie sprawia, że straż pożarna posiada je w swoim asortymencie oraz w jakich sytuacjach z nich korzysta?

Jak działają kamery termowizyjne?

Kamery termowizyjne, nazywane również kamerami obrazowania termicznego czy kamerami na podczerwień służą do obrazowania promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekt. Obraz ukazywany jest na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, który ukazuje rozkład i różnice temperatur. Promieniowanie podczerwone nie jest widzialne dla oka ludzkiego, w niektórych sytuacjach może być jednak wyczuwalne dzięki receptorom nerwowym. Zadaniem kamery termowizyjnej jest rejestrowanie intensywności promieniowania i zmieniania je w obraz widzialny. Im większą temperaturę ma dany obiekt, tym większe promieniowanie emituje. Bardzo zimne obiekty również je emitują. 

W jakich akcjach gaśniczych kamera termowizyjna może pomóc?

Kamery wykorzystywane przez straż pożarną posiadają szereg ochron zabezpieczających przed pracą w trudnych warunkach. Urządzenia muszą spełniać normę NFPA 1803:3013 wymagającą, by kamera posiadała stopień ochrony IP67, który pozwala nawet na wykorzystanie kamery podczas krótkotrwałego zanurzenia w wodzie. Kamery termowizyjne stosowane są rozpoznawania miejsca lub źródła pożaru. Pozwalają również na rozpoznanie prowadzone z kosza drabiny lub podnośnika hydraulicznego w celu wykrycia w pogorzelisku punktów świadczących o ukrytych źródłach ognia. Są narzędziem ułatwiającym akcję ratowniczo-gaśniczą w zadymionych pomieszczeniach. Wykorzystuje się je w celu zlokalizowania poszkodowanych. Obraz z kamery termowizyjnej dokładnie ukazuje rozgrzane punkty lub części urządzeń w szafce z bezpiecznikami oraz stopień nagrzania przewodów kominowych w budynkach, w których doszło do zapalenia się sadzy. Kamera pozwala sprawdzić stopień nagrzania się środków ochrony indywidualnej strażaków po przeprowadzeniu akcji.

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl