fb
1px

Metody asekuracji przy pracy na konstrukcjach kratownicowych i rusztowaniach

0
Metody asekuracji przy pracy na konstrukcjach kratownicowych i rusztowaniach

Konstrukcje kratownicowe i rusztowania to metody ochrony zbiorowej i indywidualnej, zabezpieczającej pracowników przed upadkiem z wysokości i umożliwiającej wykonywanie obowiązków w sposób wygodny i bezpieczny. Aby prace na rusztowaniu przebiegały bez ryzyka upadku, pracownik powinien zostać wyposażony w środki ochrony indywidualnej. Jakie metody asekuracyjne będą skutecznie chronić przed upadkiem z rusztowania?

Funkcje asekuracji w pracy na wysokościach

Zadaniem zestawu asekuracyjnego jest niedopuszczenie do wypadku, czyli zabezpieczenie pracownika w sposób chroniący go przed przyjęciem pozycji prowadzącej do utraty równowagi. Z tego powodu pracownicy wyposażani są w poziomie linie kotwiczące, które umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się po konstrukcji i wykonywanie obowiązków w różnych miejscach rusztowania. Pracownik przepina liny do miejsc kotwiczących w rejonie, w którym zamierza wykonywać swoje obowiązki. Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest do wyposażenia pracownika w zestaw asekuracyjny do pracy na kratownicach i rusztowaniach składający się z szelek bezpieczeństwa z linką i zatrzaśnikami. Celem jest ochrona zdrowia i życia pracownika, gdyby doszło do upadku. Szelki amortyzują oddziaływanie sił podczas upadku i pomagają ustabilizować pozycję ciała do przyjazdu służb ratowniczych lub otrzymania innej formy pomocy.

Szkolenia pracowników a metody asekuracji przy pracy na wysokościach

Zgodnie z Kodeksem bezpiecznej pracy na wysokościach każdy pracownik powinien odbyć stosowne szkolenia, dzięki którym pozna zasady bezpiecznej pracy na wysokościach, przemieszczania się po rusztowaniu i korzystania z zestawów asekuracyjnych do pracy na kratownicach i rusztowaniach. Osoby użytkujące rusztowania powinny przejść szkolenie w zakresie podstawowych informacji dotyczących rusztowań, bezpieczeństwa i wizualnej kontroli kompletności konstrukcji, a także niedozwolonych czynności podczas eksploatacji rusztowania. Wiedza w tym zakresie połączona z odpowiednimi metodami asekuracyjnymi może ochronić przed niebezpiecznymi sytuacjami w pracy na wysokościach.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl