Zawód strażaka kwalifikuje się do grupy o bardzo wysokim poziomie ryzyka. Służba i niesienie pomocy środowisku i ludziom wiąże się z obciążeniami zawodowymi wpływającymi na zdrowie, a nawet życie strażaków. Czym charakteryzuje się praca strażaka, na jakie zagrożenia jest narażony i jakie metody wykorzystuje, by się przed nimi chronić?
Charakterystyka pracy strażaka
Strażacy prowadzą czynności ratowniczo-gaśnicze podczas zdarzeń, takich jak pożary, wypadki komunikacyjne, katastrofy budowlane i inne sytuacje mogące zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi. Podejmowane działania wymagają od strażaków dużej wytrzymałości psychofizycznej, szybkiej reakcji, przytomności umysłu i przede wszystkim wiedzy oraz znajomości procedur postępowania w przypadku występującego zagrożenia. Celem działań jest ochrona zdrowia, życia i mienia, a także likwidacja źródła zagrożenia. W związku z dużą ilością interwencji o zróżnicowanym charakterze strażak narażony jest na wiele niekorzystnych czynników.
Identyfikacja zagrożeń w pracy strażaka
Klasyfikacja zagrożeń obejmuje czynniki urazowe, szkodliwe i uciążliwe oraz fizyczne. Do grupy czynników urazowych należy zranienie elementami ruchomymi i luźnymi, ostrymi i wystającymi, poparzenie i porażenie prądem elektrycznym. Profilaktyka mająca nie dopuścić do narażenia strażaka na wymienione czynniki obejmuje stosowanie środków ochrony indywidualnej, w tym kompletnego ubrania strażackiego bojowego zaprojektowanego i uszytego z materiałów zabezpieczających przed poparzeniem i zranieniem. Do czynników szkodliwych i uciążliwych należy narażenie na oddziaływanie:
-
substancji trujących i toksycznych, takich jak dymy pożarowe,
-
substancji żrących, takich jak kwasy,
-
substancji palnych i wybuchowych, takich jak paliwa i gazy,
-
substancji uczulających, takich jak detergenty, środki dezynfekujące, oleje i smary.
Specjalne ubrania strażackie bojowe oraz przestrzeganie procedur ratowniczych i wykonywanie prac zgodnie z zasadami BHP będzie zmniejszało ryzyko narażenia strażaka na zagrożenia.
Do czynników fizycznych należy hałas związany z obsługą sprzętu strażackiego, przed którym ochroni stosowanie ochronników słuchu, oraz mikroklimat, czyli praca w niskiej lub wysokiej temperaturze, wymagająca specjalnej odzieży strażackiej.