fb
1px

Elementy uzbrojenia strażaków

0

Strażacy w swojej codziennej pracy stosują odpowiednie ubrania ochronne, składające się z kurtki z podpinką, spodni, rękawic i obuwia, których właściwości pozwalają im na swobodne wykonywanie obowiązków nawet w ekstremalnych warunkach. Jednak oprócz standardowej odzieży posiadają oni również inne akcesoria, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie i ułatwiają wykonywanie codziennych czynności.

Podstawowe elementy uzbrojenia strażackiego

  • Hełm strażacki zabezpiecza głowę strażaka przed ewentualnymi uderzeniami. Chroni przed spadającymi przedmiotami i płonącymi elementami konstrukcji budynków. Powinien być stabilnie osadzony na głowie mocno przymocowany. Niezwykle ważne jest też, by spełniał wszystkie wymagania techniczne, a jednocześnie był wygodny w noszeniu nawet przez kilka godzin. Zewnętrzna część musi być wykonana tworzywa odpornego na uderzenia i wysoką temperaturę, wnętrze natomiast wyłożone dzianiną, która będzie stanowić warstwę izolacyjną. Najczęściej hełm posiada również uchylną osłonę twarzy z daszkiem, do którego można przymocować uchwyt latarki. Powinien również być wyposażony w przypinaną osłonę karku.
  • Pas strażacki wraz ze specjalnym zatrzaśnikiem służy do zabezpieczania się podczas wykonywania trudnych czynności podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Pomocny jest np. w trakcie pracy na drabinie, do zamocowania toporka itp. Pas musi być niezwykle wytrzymały, odporny na rozerwanie i inne urazy mechaniczne.
  • Toporek strażacki służy głównie do pokonywania mniejszych przeszkód, torowania sobie drogi, burzenia mniejszych przeszkód murowanych czy zabezpieczania się np. na dachu budynków.
  • Zatrzaśnik to element pasa strażackiego. Służy strażakowi do zabezpieczania się podczas pracy na wysokościach. Strażak może przypiąć się zatrzaśnikiem np. do szczebla drabiny. Może służyć również do celów ratowniczych przy użyciu linek ratowniczych.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl