fb
1px

Poznaj główne rodzaje czujek bezpieczeństwa

0

Różnego rodzaju czujki bezpieczeństwa znajdują zastosowanie jako istotne elementy systemów alarmowych, które występują nie tylko w obiektach użyteczności publicznej i zakładach przemysłowych, ale również w domach i mieszkaniach prywatnych. Ich głównym celem jest ochrona i mienia przed różnymi rodzajami zagrożeń, które mogą zagrażać np. zdrowiu i życiu ludzkiemu. W tym artykule przedstawimy kilka typów i przykładów zastosowania czujek bezpieczeństwa.

Popularne czujki ruchu

Myśląc o czujkach bezpieczeństwa, zwykle widzimy przed oczyma czujki ruchu. W tej grupie najpopularniejsze są urządzenia działające na podczerwień (tzw. czujki PIR). Ich celem jest wykrywanie poruszających się obiektów (najczęściej ludzi, rzadziej zwierząt) na określonym obszarze. Działają na zasadzie detekcji promieniowania podczerwonego związanego z temperaturą ciała ludzkiego. Istnieje wiele modeli czujek tego rodzaju, które w zależności od przeznaczenia mogą różnić się od siebie rozwiązaniami technologicznymi i funkcjonalnością. Znajdują powszechne zastosowanie jako jedna ze skutecznych metod ochrony przed aktami wandalizmu, kradzieżami, włamaniami itd.

Czujki bezpieczeństwa chroniące przed gazem, tlenkiem węgla, dymem

Współczesne systemy alarmowe mogą zabezpieczać człowieka i jego mienie nie tylko przed intruzami, ale również przed wieloma innymi zagrożeniami. Doskonałym przykładem takich urządzeń są detektory gazu. Umożliwiają one sprawne wykrycie pojawienia się niebezpiecznych substancji, np. gazów wybuchowych z kuchenki gazowej, kotła grzewczego czy instalacji LPG. Są wyposażone w specjalny sensor, który pozwala na precyzyjny pomiar nawet bardzo niskiego stężenia gazu. Z kolei czujki tlenku węgla sygnalizują obecność toksycznego czadu, który może pojawić się w pomieszczeniu w wyniku niesprawności kotła lub nieprawidłowo działającej wentylacji. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę życia i zdrowia ludzkiego w przypadku występowania tego rodzaju zagrożeń. Powszechne zastosowanie znajdują również czujki dymu, które alarmują o pojawieniu się dymu w pomieszczeniach, chroniąc tym samym nie tylko ludzi, ale i dobytek.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl