fb
1px

Praca na wysokościach. Wyzwania i zagrożenia

0
Praca na wysokościach. Wyzwania i zagrożenia

Prace na wysokościach nadal stanowią jedne z najcięższych i najtrudniejszych prac, a przede wszystkim będących bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników. Upadek z wysokości bowiem w najlepszym przypadku kończy się trwałym kalectwem; najczęściej niestety jest to śmierć na miejscu. Prace takie to prace na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Najczęściej są to roboty budowlane, prowadzone podczas rozbudowy, remontów czy rozbiórek, prace dokonywane w czasie termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz czynności wykonywane przy pracach z użyciem rusztowań, drabin. Do prac na wysokościach kwalifikować się będą także remonty i odśnieżanie dachów oraz prace konserwacyjne i remontowe słupów, silosów, kotłów czy zbiorników. Jakie są zasady, dotyczące organizacji takich prac?

Organizacja prac

Przede wszystkim prace na wysokości muszą być zorganizowane oraz wykonywane w taki sposób, aby nie zmuszać pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi. Ponadto należy wybrać odpowiedni sprzęt roboczy, który zapewni bezpieczne warunki pracy. Pamiętajmy, aby zapewnić pierwszeństwo stosowania środków ochrony zbiorowej nad środkami ochrony indywidualnej oraz aby parametry sprzętu roboczego były dostosowane do charakteru wykonywanej pracy.

O czym nie zapominać?

Powyższe obowiązki nie wyczerpują długiej listy powinności osób, organizujących prace na wysokości. I tak, trzeba pamiętać o tym, aby wybrać najbardziej odpowiednie środki, które umożliwiają bezpieczny dostęp do miejsc tymczasowej pracy na wysokości. Środki te muszą być dobrane do różnicy wysokości i częstości jej pokonywania. Muszą one w dodatku umożliwiać szybką i sprawną ewakuację pracowników w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa. Nie zapominajmy, że przejście między środkami, umożliwiającymi dostęp do miejsc tymczasowej pracy na wysokości nie powinny stwarzać dodatkowego ryzyka upadku.

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl