Czy strażacy w czasie akcji gaśniczej posługują się telefonami komórkowymi? A może krótkofalówkami? Okazuje się, że żadnym z powyższych. Do komunikacji służą im specjalne urządzenia, czyli profesjonalne radiotelefony strażackie. Tego typu urządzenia nie tylko doskonale sprawdzają się w czasie akcji gaśniczych, lecz także ułatwiają codzienną pracę strażakom. Współpracują wyłącznie między sobą i nie potrzebują infrastruktury sieci, dzięki temu strażacy mogą mieć kontakt między sobą nawet w przypadku uszkodzenia stacji retransmisyjnych. Są solidnie wykonane i nadają się do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach. Cechuje je odporność na urazy mechaniczne. Czym jeszcze powinny charakteryzować się profesjonalne radiotelefony strażackie?
Bezproblemowa obsługa
Profesjonalne radiotelefony strażackie powinny być przede wszystkim bardzo proste w obsłudze, aby kontakt przez nie mógł odbywać się w najszybszy możliwy sposób. Najlepsze będą te, których obsługa odbywa się przy użyciu mikrofono-głośnika, wyposażonego we wszystkie potrzebne przyciski i wyświetlacz LCD. Na dwóch przyciskach można dowolnie zaprogramować dodatkowe cztery funkcje, co, zwłaszcza w trakcie akcji gaśniczych, okazuje się nieocenione.
Konstrukcja i montaż
Nowoczesne i kompaktowe wzornictwo to nie wszystko, co wyróżnia profesjonalne radiotelefony strażackie. Ważne są także ich niewielkie wymiary oraz lekka waga, wynosząca około 1050g. Dzięki temu są nie tylko poręczne w obsłudze lecz także niezwykle proste i łatwe w montażu. Omawiane urządzenie może zostać zainstalowane w każdej pozycji w pojeździe, w tym pod tylnym siedzeniem lub w bagażniku, dzięki różnym długościom kabla mikrofonu.
Łączność i częstotliwość
Aby nazwać strażacki radiotelefon profesjonalnym, musi on także spełniać określone kryteria, związane z łącznością i częstotliwością. Ważne, aby można było skonfigurować kanały analogowe oraz cyfrowe. Sprawdźmy, czy parametry wybranego urządzenia pozwalają na obłożenie dostępnej szerokości pasma podwójną liczbą kanałów. Spowoduje to odciążenie w przypadku niewielkiej liczby częstotliwości, a także umożliwi skorzystanie z wielu dodatkowych funkcji.