fb
1px

Sprzęty i akcesoria stosowane w zawodach sportowo-pożarniczych

0
Sprzęty i akcesoria stosowane w zawodach sportowo-pożarniczych

Zawody sportowo-strażackie organizuje się w celu mobilizowania do intensywnego szkolenia pożarowego, oceny aktualnego stanu wyszkolenia, a także popularyzacji zagadnień ochrony przeciwpożarowej wśród społeczeństwa. Zarówno przebieg zawodów strażackich, jak i wszystkie dyscypliny oraz potrzebny sprzęt określa regulamin zawodów sportowo strażackich sporządzony przez Komendę Główną Państwowej straży Pożarnej, oraz Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej. Jakie konkurencje obejmują zawody sportowo-pożarnicze i jaki sprzęt wykorzystują strażacy? 

Konkurencje zawodów strażackich i potrzebny sprzęt

Zawody sportowo-pożarnicze rozgrywane są w dwóch konkurencjach. Należą do nich ćwiczenia bojowe oraz sztafeta pożarnicza 7 × 50 m z przeszkodami, a start w sztafecie następuje bezpośrednio po ćwiczeniu bojowym.

Sprzęt wykorzystywany podczas konkurencji ćwiczenia bojowe

Konkurencja ćwiczenia bojowe składa się z dobiegnięcia do miejsca ułożenia sprzętu, zbudowania linii ssawnej, zbudowania linii głównej z dwóch odcinków W-75, zbudowania dwóch linii gaśniczych, uruchomienia motopompy i zassania wody, podania dwóch prądów wody ze stanowisk gaśniczych i przewrócenia pachołków lub obrócenia/złamania tarczy prądem wodnym. Sprzęt sportu pożarniczego wykorzystywany podczas konkurencji dzieli się na:

  • sprzęt wyposażenia toru: zbiornik wodny, podest drewniany, pachołki drogowe na stabilnych podstawkach o wysokości 60, 100, 40 i 120 cm, tarcza obrotowa lub łamana;

  • sprzęt drużyny: motopompa, wąż ssawny W-110, wąż tłoczny W-75 zwinięty w krąg, podwójny, prądownica zwykła, rozdzielacz, smok ssawny kompletny, klucze do łączników.

Każda drużyna może posiadać rezerwowe węże – po jednym odcinku W-75 i W-52.

Sprzęt wykorzystywany podczas sztafety pożarniczej

Podobnie jak w przypadku ćwiczeń bojowych, również do sztafety wykorzystuje się sprzęt własny drużyny i sprzęt, który zapewnia organizator.

Drużyna powinna przygotować:

  • prądownicę, pełniącą rolę pałeczki sztafetowej,

  • rozdzielacz,

  • wąż tłoczny W-75 i W-52.

Sprzęt organizatora to:

  • płotek lekkoatletyczny,

  • tyczki mocowane na trwale z podstawą,

  • równoważnię,

  • ścianę wykonaną z gładkich desek, podtrzymywaną bocznymi podporami.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl