fb
1px

W co powinna być zaopatrzona strażnica straży pożarnej?

0
W co powinna być zaopatrzona strażnica straży pożarnej?

Strażnica powinna zapewniać odpowiednie warunki do realizacji zadań operacyjnych, logistycznych, administracyjno-biurowych i szkoleniowych, a także pełnienia całodobowej służby przez strażaków. Choć nie bez znaczenia jest odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, dużą rolę pełni specjalistyczny sprzęt. W dzisiejszym artykule skupimy się na wyposażeniu strażnic, które wspierają strażaków w koordynacji działań ratowniczo-gaśniczych. Jakie urządzenia i elementy są niezbędne w strażnicy?

Wyposażenie szatni strażnicy, czyli szafy strażackie

Po otrzymaniu zgłoszenia liczy się każda minuta, dlatego to, jak ergonomiczne są szatnie strażackie, może mieć wpływ na tempo dotarcia jednostki straży pożarnej na miejsce znaczenia i dalszego przebiegu akcji gaśniczo-ratowniczej. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia strażnic straży pożarnej są szafy strażackie. Ich budowa jest prosta, jednak w tej prostocie można odnaleźć ideę, której celem jest łatwy i szybki dostęp do specjalistycznej odzieży strażackiej. Kask na półce i ubrania na wieszaku, bez otwierania drzwiczek, przyspieszą proces przygotowania do akcji. Większość szaf strażackich wyposażono w małą szafkę zamykaną na klucz. To idealne rozwiązanie zarówno dla strażaków PSP pełniących służby, jak i OSP, przybywających do strażnicy tylko w przypadku zgłoszenia, na bezpieczne pozostawienie wartościowych rzeczy osobistych.

Zgłoszenie zdarzenia, czyli syreny alarmowe

Wyposażenie strażnicy strażackiej powinno obejmować również syrenę alarmową montowaną na budynku. Dźwięk syreny powiadamia o zdarzeniu, uruchamiany jest również w przypadku świąt strażackich i rocznic jednostek. Niejednokrotnie staje się akompaniamentem do ceremonii zaślubin strażaka. Współczesne syreny alarmowe posiadają w zestawie centralę sterującą montowaną wewnątrz pomieszczenia w skrzynce energetycznej, a także głośniki odporne na każde warunki pogodowe mocowane na dachu budynku. Syrena posiada nie tylko funkcję emitowania sygnałów obrony cywilnej, ale również mikrofon.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl