fb
1px

Zasada działania detektora gazu

0
Zasada działania detektora gazu

Nowoczesne detektory gazu to niewielkie urządzenia, które pozwalają na bieżące kontrolowanie stężenia niebezpiecznych substancji, takich jak tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu. Montowane są przede wszystkim w miejscach, w których istnieje ryzyko ulatniania się tych trujących i niebezpiecznych gazów. Wykorzystywane są w zakładach przemysłowych, np. rafineriach czy kopalniach, ale również w kuchniach wyposażonych w sprzęt gazowych. Jak więc nietrudno się domyślić, modeli detektorów gazu jest wiele, jednak wszystkie działają na podobnych zasadach.

Jak działają detektory gazu?

Sercem każdego detektora gazu jest sensor, który reaguje na gaz. W elektronicznych detektorach znajdują zastosowanie 4 rodzaje sensorów: elektrochemiczne, katalityczne, absorpcyjne w podczerwieni (Infra-Red) oraz półprzewodnikowe. W naszym asortymencie znaleźć można przede wszystkim urządzenia, których konstrukcja opiera się na wykorzystaniu elektromechanicznego sensora. Wykazuje on bardzo dobrą skuteczność ze względu na wysoką czułość i niską temperaturę pracy. Najczęściej jest on wykonany z kasyterytu, czyli dwutlenku cyny. Jest to rodzaj ogniwa wykorzystujący prąd elektryczny. Cechuje się wysoką wrażliwością w przypadku kontaktu z tlenem i wodorem. Kiedy dochodzi do wzrostu stężenia tych pierwiastków, zmienia się współczynnik przewodnictwa energii elektrycznej w strukturze kasyterytu. Dzięki temu urządzenie jest w stanie dokładnie oszacować ilość gazów w powietrzu. Gdy normy zostają przekroczone, czujniki w detektorze aktywują alarm.

Główne typy detektorów gazu i przykłady ich zastosowań

Jak już zostało wspomniane, różnorodnych modeli detektorów gazów jest wiele. Można jednak dokonać podstawowego podziału tych urządzeń na jednogazowe i wielogazowe.

Detektory jednogazowe znajdują przede wszystkim zastosowanie osobiste. Umożliwiają skuteczne wykrywanie obecności tlenku węgla, siarkowodoru oraz tlenu. Ich obudowa jest wytrzymała i solidna, a jednocześnie lekka i poręczna.

Z kolei w przemyśle zastosowanie znajdują najczęściej detektory wielogazowe, które umożliwiają detekcję poziomów tlenu, tlenku węgla, dwutlenku węgla siarkowodoru, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu.

 

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl