Odblaski przyszyte do odzieży oraz kamizelki odblaskowe to ważny element ubioru pozwalający na zwiększenie widoczności osób poruszających się na drodze i tym samym zminimalizowanie ryzyka, że nie zostaną zauważone przez kierowców. W umundurowaniu strażaka odblaski mają szczególne znaczenie, a ich umiejscowienie jest ściśle określone przez przepisy prawa.
Odblaski na ubraniach koszarowych
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005 roku w sprawie umundurowania Strażaków Państwowej Straży Pożarnej odzież strażacka musi posiadać odblaski. Taśma z żółtej tkaniny fluorescencyjnej musi znajdować się na nogawkach spodni koszarowych wraz z naszytym trójkątem wykonanym ze srebrnej taśmy. Kolejnym elementem ubioru koszarowego wyposażonego w odblaski jest ocieplana kamizelka, która podobnie jak spodnie, również musi mieć naszytą żółtą taśmę odblaskową ze srebrnym trójkątem ostrzegawczym. Odblask powinien być umiejscowiony w dolnej części tyłu kamizelki. W Rozporządzeniu wskazane są również przepisy dotyczące ubrań dla kadry dowódczo-sztabowej. Jednym z elementów umundurowania jest ocieplana kurtka, która w górnej i dolnej części przodów, tyłu oraz na górnej części rękawów ma naszyte taśmy ostrzegawcze srebrne i żółte.
Umundurowanie specjalne a odblaski
Doskonałą widoczność strażaków jest niezwykle ważna podczas akcji gaśniczo-ratowniczych, które przeprowadzane są w różnych warunkach pogodowych, na ruchliwych drogach i autostradach. Dlatego przepisy w sposób jasny i precyzyjny wskazują, jakie i ile odblasków ma posiadać odzież strażacka, by zapewnić bezpieczeństwo. Zgodnie z Rozporządzeniem kurtki muszą być oznaczone układem taśm ostrzegawczych zgodnie z zawartym w przepisach wzorem. Odblaski na spodniach powinny znaleźć się w dolnej części nogawek. Taśm ostrzegawczych nie powinno zabraknąć również na obuwiu. Odblaski znajdują się również na kombinezonach zarówno z przodu, jak i z tyłu, oraz na nogawkach, a także na rękawicach strażackich w postaci cienkich taśm.