Straż pożarna wyposażona jest w zróżnicowany sprzęt pozwalający przeprowadzać szereg różnorodnych akcji gaśniczo-pożarniczych. Jednym z elementów takiego sprzętu są węże tłoczne i ssawne, które umożliwiają wykorzystanie wody lub środka pianotwórczego podczas gaszenia pożaru. Jakimi cechami i parametrami różnią się?
Budowa i zasada działania węży tłocznych
Wśród węży strażackich tłocznych wyróżniamy modele podłączone do hydrantów oznaczenie H oraz do pomp pożarniczych oznaczenie W. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do tłoczenia wody lub wodnych roztworów środka pianotwórczego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania, węże tłoczne, rozróżnia się w zależności od wyposażenia w łączniki. Są to ŁA – węże z łącznikami aluminiowymi, ŁM- węże z łącznikami ze stopów miedzi, a także B, czyli węże bez łączników. Przepisy wskazują również materiał wykonania. Taśma wężowa powinna mieć oplot z włókna syntetycznego oraz wykładzinę wewnętrzną z gumy lub tworzywa sztucznego. Łącznik musi spełniać wymagania normy PN-91/M-51031, a drut do taśmowania, jeśli połączenie taśmy wężowej z łącznikami wykonano drutem, powinien być okrągły i wykonany ze stali niskowęglowej ogólnego przeznaczenia o średnicy 1,4 mm.
Natomiast węże do pomp, oprócz oplotu z włókna syntetycznego i wykładziny z gumy lub tworzywa sztucznego, mogą mieć dodatkowo powłokę z PVC lub innych materiałów plastycznych.
Podział i przeznaczenie węży ssawnych
Jednymi z ważnych podczas akcji węży strażackich są węże ssawne, które służą do podawania wody lub środka pianotwórczego. Zgodnie z przepisami węże rozróżnia się w zależności od odmiany (Ł – z łącznikami, B -bez łączników), a także na rodzaj materiałów. Strażacy korzystają z węży ssawnych gumowych lub z tworzywa sztucznego ze wzmocnieniem tekstylnym i wewnętrzną spiralą z drutu stalowego, zapobiegającego spłaszczaniu podczas zasysania z otwartego zbiornika.