fb
1px

Dlaczego akcesoria oświetleniowe są ważne w pracy strażaka?

0
Dlaczego akcesoria oświetleniowe są ważne w pracy strażaka?

W pracy strażaka niezwykle ważna jest dobra widoczność. Niestety ze względu na trudne warunki pracy podczas akcji ratowniczych jest ona bardzo często mocno ograniczona. Z tego powodu ważnym elementem wyposażenia jednostek PSP i OSP są latarki strażackie i inne akcesoria oświetleniowe. Pozwalają one przede wszystkim szybciej ocenić ryzyko w danym miejscu, jak również umożliwiają podjęcie konkretnych działań w całkowitej ciemności.

Podczas jakich akcji strażackich przydają się akcesoria oświetleniowe?

Latarki strażackie są wręcz niezbędne podczas akcji w budynkach, które uległy awarii prądu, a także w miejscach, gdzie nie dochodzi światło naturalne. Najczęściej umocowane na hełmach strażackich pozwalają na swobodne poruszanie się po nieznanym obszarze. Co więcej, praca strażaka w dużej mierze opiera się na nocnych zgłoszeniach, kiedy widoczność w terenie jest jeszcze bardziej ograniczona. Na otwartej przestrzeni oprócz latarek przydają się także inne akcesoria oświetleniowe, np. najaśnice czy lampy ostrzegawcze i sygnalizacyjne.

Warto podkreślić, że latarki i oświetlenie strażackie odgrywają również istotną rolę podczas akcji związanych z wypadkami drogowymi. W takich sytuacjach praktyczne są wspomniane lampy ostrzegawcze i sygnalizacyjne, jak również specjalne latarki do kierowania ruchem.

Czym powinny się charakteryzować latarki strażackie?

Zwykłe latarki nie sprawdzą się do pracy w warunkach, z jakimi na co dzień ma do czynienia każdy strażak. Biorąc pod uwagę różne ekstremalne sytuacje, latarki strażackie muszą się wykazywać przede wszystkim wysokim stopniem odporności na wodę, pył i skrajne temperatury, a także na upadki czy wstrząsy. Równie istotna jest kwestia wytrzymałości akumulatora – powinien on wytrzymywać nawet kilkanaście godzin nieustannej pracy.

Ostatnim z podstawowych parametrów jest moc oświetlenia. Połączenie ciemności i dymu uniemożliwia poprawną ocenę sytuacji – w związku z tym latarki strażackie powinny wyróżniać się światłem o wysokiej intensywności, zapewniającym pełną widoczność w terenie.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl