fb
1px

Częste błędy popełniane przy używaniu gaśnic

0
Częste błędy popełniane przy używaniu gaśnic

Niewielkie pożary i płonące przedmioty można ugasić przy pomocy odpowiedniej gaśnicy. Ich użycie pozwala i szybka reakcja pozwala zdławić ogień w zarodku i nie dopuścić do poważnych konsekwencji rozprzestrzenienia się go. Aby jednak to uczynić, oprócz opanowania, potrzebne jest też umiejętne i prawidłowe operowanie gaśnicą. Jakich błędów nie popełniać podczas używania gaśnicy?

Lokalizacja gaśnicy

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem pozwalającym natychmiast podjąć działania jest wiedza o tym, gdzie gaśnica się znajduje. Choć wydaje się to absurdalne, w sytuacji zagrożenia pożarem stres może utrudnić logiczne myślenie i podejmowanie decyzji, a przy tym poszukiwanie gaśnicy. Jeśli więc pracujesz lub przebywasz w miejscu, w którym gaśnic wymagane są przez przepisy prawa, np. centrum handlowe, zakłady produkcyjne, kina, zorientuj się, gdzie umieszczono gaśnice. Najczęściej są w oznakowanym i dobrze widocznym i dostępnym miejscu. Znając teraz ich miejsce, łatwiej odnajdziesz je w sytuacji pod presją.

Jedna gaśnica to za mało?

Jeśli zmierzając w kierunku miejsca pożaru, można zabrać więcej niż jedną gaśnicę, warto wziąć ze sobą drugą, a nawet trzecią. W zależności zarówno od skali płomieni, jak i pojemności samych gaśnic, może okazać się, że jedna to za mało. Przystąpienie do gaszenia drugą gaśnicą zaraz po skończeniu się pierwszej pozwoli uniknąć lub zminimalizować rozprzestrzenianie się ognia.

Instrukcja obsługi gaśnicy

Jeśli nie przeszedłeś szkolenia BHP w zakresie ochrony przeciwpożarowej, nic straconego. Gaśnice produkowane są w sposób zapewniający jak najłatwiejszą i możliwie intuicyjną obsługę. Mimo zagrożenia pożarowego warto poświęcić minutę i zapoznać się z instrukcją. Przystąpienie od razu do gaszenia, bez uprzedniego przeczytania wskazówek i obejrzenia obrazków pomocniczych, może nie tylko utrudnić gaszenie, ale i używać gaśnicy w nieprawidłowy i niebezpieczny sposób.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl