Asortyment strażacki obejmuje wiele narzędzi, dzięki którym akcje ratowniczo-gaśnicze przeprowadzane są w sposób sprawny i skuteczny. Pojazdy i strażnice wyposażone są w sprzęty, które znajdują zastosowanie w rozmaitych sytuacjach – zarówno w przypadku pożaru, jak i powodzi, podczas wypadku samochodowego oraz w trakcie oczyszczania dróg z powalonych drzew. Jednym z elementów wyposażenia jest turbopompa strażacka. Do czego służy i jak działa?
Czym jest turbopompa strażacka?
Turbopompa to urządzenie o napędzie wodnym wyposażone w dwie niezależne sekcje – turbinową oraz pompową. Konstrukcja umożliwiająca rozdzielenie tych sekcji sprawia, że woda napędzająca i wypompowywana się nie mieszają. Turbopompa strażacka pracuje w obiegu zamkniętym. By mogła działać, niezbędne jest podłączenie do samochodu gaśniczego. Produkty dostępne są w kilku wersjach różniących się między sobą wydajnością, dzięki czemu mogą być dokładnie dopasowane do charakteru pracy, do jakiej zostaną wykorzystane.
W jakich sytuacjach korzysta się z turbopompy?
Turbopompy strażackie służą do wypompowywania wody, dlatego też znajdują zastosowanie w przypadku powodzi lub nagromadzenia się wody w wyniku ulewnego deszczu. Dość duża moc umożliwia intensywną pracę przez wiele godzin, a lekka, choć mocna konstrukcja pozwala na łatwe przenoszenie. Dzięki temu z powodzeniem wykorzystywana jest do wypompowywania wody z zalanych budynków, piwnic i tuneli, a także do odsączania fundamentów czy wykopów w ziemi. Konstrukcja z sekcjami, które nie mają ze sobą kontaktu, umożliwia wypompowywanie wody zabrudzonej, wody morskiej, a nawet rozlewisk substancji ropopochodnych. Nie należy jej natomiast wykorzystywać do wypompowywania cieczy agresywnych, a także mieszanek, które w połączeniu ze sprężonym powietrzem mogłyby stworzyć mieszankę wybuchową.