fb
1px

Gaśnica proszkowa, a pianowa - różnice

0
Gaśnica proszkowa, a pianowa - różnice

Czym różni się gaśnica proszkowa od pianowej?

Gaśnice służą do gaszenia pożarów we wczesnym stadium ich powstania. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu sprężonego gazu, który po uruchomieniu urządzenia wyrzuca na zewnątrz środek gaśniczy.

Dobór gaśnicy powinien być uwarunkowany okolicznościami, w jakich zamierzamy z niej korzystać. Każdy z dostępnych wariantów zawiera inny środek gaśniczy dostosowany do określonego typu pożarów. Wśród nich rozróżniamy m.in. gaśnice proszkowe i pianowe.

Gaśnice pianowe

Wykorzystuje się w nich pianę gaśniczą. Przeznaczone są do gaszenia obiektów stałych takich jak węgiel, drewno czy papier (pożary z grupy A) oraz łatwopalnych płynów (grupa B). Nie wolno gasić z ich użyciem obiektów, które wchodzą w reakcję chemiczną z wodą, lub które mogą ucierpieć w kontakcie z wilgocią.

Piana gaśnicza ma dwojakie działanie: po pierwsze gasi płonące obiekty za pomocą obecnej w jej składzie wody, po drugie – odcina pożar od tlenu, co ułatwia jego stłumienie. Zawartość wody w środku gaśniczym uniemożliwia jednak gaszenie nim sprzętu elektronicznego znajdującego się pod napięciem. Nie dotyczy to gaśnic wykorzystujących pianę mechaniczną, którą można gasić urządzenia o napięciu do 1000 V przy zachowaniu odstępu co najmniej 1 m.

Gaśnice proszkowe

Wykorzystują proszek gaśniczy na bazie węglanów lub fosforanów sodu. Poszczególne rodzaje proszku wykorzystywane są do różnych grup pożarów (A, B i C lub wyłącznie B i C), każdy z nich może jednak zostać użyty do gaszenia sprzętu elektrycznego pod napięciem.

Działanie środka gaśniczego polega tu na zapobieganiu akcji spalania poprzez zjawisko antykatalizy. Niektóre rodzaje proszków pienią się i topnieją wskutek działania wysokiej temperatury, co daje dodatkowy efekt w postaci odizolowania tlenu od źródła pożaru.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl