
Agregaty prądotwórcze to rezerwowe źródła energii elektrycznej, które umożliwiają jej samodzielne wytwarzanie. Dowiedz się, gdzie można je wykorzystywać.
Wykorzystanie agregatu prądotwórczego
Agregat prądotwórczy jest bezpośrednim źródłem prądu, które zazwyczaj stosowane jest w razie wystąpienia awarii sieci. Ze względu na szybkość i łatwość obsługi oraz transportu mają one niezwykle szerokie zastosowanie. Możemy używać ich zarówno na prywatnych gospodarstwach domowych czy w placówkach publicznych, gdzie pełnią funkcję awaryjnych źródeł zasilania, jak i na placach budowy, imprezach plenerowych czy w innych miejscach, gdzie konieczne jest zasilanie maszyn energią elektryczną przy braku dostępu do sieci energetycznej. Agregat prądotwórczy znajdzie zastosowanie również podczas biwakowania, a także na działce czy w domku letniskowym.
Oprócz tego, że są wykorzystywane w gospodarstwach domowych czy do zasilania urządzeń remontowo-budowlanych, agregaty prądotwórcze pełnią jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję - dostarczają rezerwowej energii elektrycznej sprzętowi wykorzystywanemu w straży pożarnej. W celu szybszego i bardziej efektywnego gaszenia pożarów strażacy stosują urządzenia wymagające stałego dostarczania energii elektrycznej. Zdarza się jednak, że ze względu na warunki panujące na miejscu dostęp do niej może być utrudniony lub nawet niemożliwy. Zastosowanie agregatów prądotwórczych pozwala strażakom zyskać na czasie, który jest szczególnie cenny w przypadku prób zlikwidowania ognia. Oprócz tego umożliwia im także oświetlenie miejsca akcji, co może mieć kluczowe znaczenie szczególnie w przypadku interwencji przeprowadzanych nocą.
Wszystko to sprawia, że w chwili obecnej mobilne agregaty prądotwórcze są powszechnie wykorzystywane przez pracowników straży pożarnej. Modele wybierane do takich celów cechują się wytrzymałą konstrukcją, zapewniającą bezawaryjne działanie nawet po długotrwałej eksploatacji w niesprzyjających warunkach. Są również odporne m.in. na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.