fb
1px

Jak działa gaśnica pianowa?

0
Jak działa gaśnica pianowa?

Gaśnica jest prostym urządzeniem służącym do gaszenia pożarów; ze względu na rodzaj użytego środka gaśniczego, wyróżniamy gaśnice proszkowe, pianowe i napełniane skroplonym CO2 (śniegowe). Piana wyrzucana przez gaśnice pianowe doskonale radzi sobie z pożarami grupy A i B, a więc cieczy i ciał stałych (drewna, papieru, gumy, benzyny, smoły). Gaśnice tego typu sprawdzają się także podczas walki z pożarem środków gotujących jak tłuszcze (kategoria F). Piana gasząca jest ekologiczna i daje się łatwiej usunąć niż pozostałości po gaszeniu gaśnicą proszkową. 

Czym jest gaśnica pianowa?

Gaśnica pianowa napełniona jest mieszanką środka pianowego (kilkuprocentowy koncentrat) i wody. Najczęściej spotykane są gaśnice o pojemności 6 i 9 litrów. Piana gasząca ogień wyrzucana jest dzięki sprężonemu gazowi, którym może być dwutlenek węgla lub azotu. Co ważne, aby użyć gaśnicy pianowej, trzeba odwrócić ją do góry dnem, nie można też przerwać gaszenia, ponieważ cały środek gaśniczy musi zostać z niej wyrzucony. Oczywiście gaśnicę można napełniać wielokrotnie, co pozwala zaoszczędzić na kupnie nowego sprzętu. Jak działa gaśnica pianowa? Piana wydostająca się z niej pod wpływem sprężonego gazu odseparowuje płonącą powierzchnię czy przedmiot od dostępu tlenu, natomiast woda zwilża je. W ten rodzaj gaśnic często wyposażone są obiekty gastronomiczne, z racji używania w nich gorących i łatwopalnych tłuszczów, spotyka się je także w obiektach przemysłowych, szkołach, biurach. Sięgając po gaśnicę, trzeba mieć świadomość, że nie każdy pożar można nią gasić. Pianą nie należy gasić przedmiotów, które mogą wchodzić w reakcję chemiczną z wodą, ani tych, które źle reagują na zmoczenie. Większość gaśnic pianowych nie nadaje się również do gaszenia pożarów urządzeń pod napięciem. Pojawiają się jednak nowocześniejsze modele, które umożliwiają walkę z tego rodzaju pożarem, jednak pod warunkiem zachowania odpowiedniej odległości od płonącego sprzętu. 

Zalety gaśnic pianowych

Wśród najważniejszych zalet gaśnic wyrzucających pianę trzeba wymienić łatwość obsługi i skuteczność w walce z ogniem. Użycie gaśnicy pianowej nie powoduje zapylenia, pianę można łatwo i szybko usunąć, a butlę napełnić po raz kolejny. Gaśnice te są najbardziej przyjazne dla środowiska. Co ważne środek gaśniczy trafia dokładnie w miejsce pożaru i nie jest rozpylany na boki. 

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl