fb
1px

Jak działa gaśnica proszkowa?

0
gaśnica proszkowa

Gaśnica proszkowa wykorzystuje proszek w charakterze środka gaśniczego. Ze względu na swoją wydajność i skuteczność należy do najchętniej używanych modeli gaśnic. W jaki sposób działa i co można gasić z jej pomocą?

Gaśnica proszkowa - charakterystyka i zastosowanie

Stosowany w gaśnicach proszkowych środek gaśniczy zazwyczaj składa się przede wszystkim z węglanów lub fosforanów sodu. Wyrzucanie proszku z gaśnicy jest możliwe dzięki wykorzystaniu sprężonego niepalnego gazu - do tego celu służą azot lub dwutlenek węgla.

Przewagą gaśnicy proszkowej nad innymi urządzeniami gaśniczymi tego typu jest jej uniwersalność. W zależności od zastosowanego proszku można używać jej do gaszenia pożarów z grup A, B i C albo B, C. Oznacza to, że służy ona do gaszenia zarówno objętych ogniem ciał stałych - w tym ciał topliwych, takich jak tworzywa sztuczne - jak i substancji ciekłych w rodzaju np. benzyny. Oprócz tego gaśnice proszkowe można wykorzystywać także do gaszenia płonących gazów oraz urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem.

Stąd właśnie bierze się wielka popularność tych urządzeń - spotkamy je zarówno w placówkach użyteczności publicznej takich jak biura, galerie handlowe czy gabinety medyczne, jak i w pojazdach osobowych czy komunikacji miejskiej.

Działanie gaśnicy proszkowej

Gaśnica proszkowa zbudowana jest z cylindra z nabojem azotowym lub CO2. Oprócz tego jej konstrukcja obejmuje zawór i dźwignię służącą do wyzwalania środka gaśniczego z wnętrza.

Głównym zadaniem gaśnicy jest zatrzymanie reakcji spalania w procesie antykatalizy. Zastosowanie specjalistycznego proszku, który pieni się w wyniku nagrzania, pozwala na odcięcie płomieniom dostępu do tlenu i tym samym ich skuteczne zduszenie. Również sposób emisji proszku odgrywa tu znaczną rolę - strumień sprężonego gazu przyczynia się bowiem do stłumienia ognia.

O popularności wariantów proszkowych wśród dostępnych modeli gaśnic przesądzają zarówno ich wysoka skuteczność i uniwersalność użytkowania, jak i niska cena zakupu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl