Na powodzenie działań ratowniczo-gaśniczych wpływają nie tylko umiejętności strażaków oraz wyposażenie wozu strażackiego, ale również dobra, niezakłócona komunikacja między uczestnikami akcji. Sprawne alarmowanie, przekazywanie informacji zastępom straży pożarnej zmierzających na akcję oraz porozumiewanie się strażaków znajdujących się w różnych miejscach na terenie działań umożliwia specjalny system łączności. Z jakich elementów się składa, jak działa i czego wymaga się od współczesnych narzędzi komunikacji strażaków?
System radiowy straży pożarnej
Straż pożarna korzysta z sieci radiowej składającej się z kanału radiowego będącego indywidualnym wyposażeniem każdej jednostki straży pożarnej oraz stacji radiowych, czyli radiotelefonów będących elementem indywidualnego wyposażenia strażaków. Kanał radiowy to tor transmisyjny określany za pomocą częstotliwości i odstępu między kanałowego, których numer jest umowny dla przydzielonej stacji.
Radiotelefony jako jeden z najważniejszych narzędzi strażaka
Podobnie, jak hełm, rękawice czy strażacka odzież specjalna, radiotelefony stanowią podstawowy element wyposażenia indywidualnego każdego strażaka. Przeprowadzanie akcji w trudnych warunkach wymaga, by urządzenia cechowały się dużą odpornością na oddziaływanie bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperatury, toksyczne gazy, a także wilgoć i woda. Radiotelefony projektuje się tak, by były nie tylko trwałe, ale również proste w obsłudze. Powinno dać się z nich korzystać również w grubych, strażackich rękawicach.
Co warto wiedzieć o komunikacji strażaków?
Z uwagi na tempo przebiegu większości akcji ratowniczo-gaśniczych, strażacy są odpowiednio przeszkoleni z prawidłowego przekazywania komunikatów. Kluczową zasadą obowiązującą w sieciach radiowych jest minimum czasu nadawania i maksimum informacji. Komunikaty muszą być zwięzłe. Dodatkowo zabrania się przekazywania informacji o stopniach służbowych, a także nazwisk osób funkcyjnych oraz nazw i czynności poufnych. Strażacy korzystają również z kryptonimów, czyli umownych znaków rozpoznawczych, które określają przynależność służbową strażaka korzystającego z radiotelefonu.