fb
1px

Jak strażacy podłączają się do hydrantu?

0
Jak strażacy podłączają się do hydrantu?

Gaszenie pożaru przez straż pożarną wymaga podjęcia szybkich akcji, a jednocześnie dokładnego uwzględnienia warunków otoczenia. W związku z tym jednostki ratownicze muszą być wyposażone w armaturę pożarniczą pozwalającą na zdecydowane działanie. Do danej kategorii ekwipunku zalicza się nie tylko prądownice czy lance gaśnicze, ale również narzędzia i akcesoria niezbędne do podłączenia się do wszystkich wariantów hydrantów przeciwpożarowych. Rozróżnić można hydranty uliczne (nadziemne i podziemne), a także umieszczone i zabezpieczone wewnątrz budynku (natynkowe lub wnękowe).

Jakie akcesoria są niezbędne do podłączenia się do hydrantu?

Każdy rodzaj hydrantu musi mieć sprawny zawór oraz złącze do węża strażackiego. Jednak do podłączenia się przydatne są też inne elementy armatury pożarniczej. Warto wspomnieć przede wszystkim o dedykowanych kluczach hydrantowych, umożliwiających pobieranie wody do celów przeciwpożarowych. Dokładniej ujmując, klucze służą do szczelnego połączenia oraz rozłączenia łączników (ssawnych lub tłoczonych), a także do łączenia z nasadami pomp, rozdzielaczy itp. Jednostki straży pożarnej powinny być wyposażone zarówno w uniwersalne klucze do hydrantów nadziemnych oraz podziemnych, jak i do konkretnych modeli nasad i łączników.

Co więcej, aby móc czerpać wodę z podziemnej sieci hydrantowej potrzebne są także stojaki hydrantowe. Dostępne są one w wersji z jedną lub dwiema nasadami wyjściowymi. Dolna część rury posiada natomiast stopkę z nakrętką mocującą, dzięki której możliwe jest podłączenie do hydrantu.

Budowa linii wężowych

Oprócz akcesoriów umożliwiających dostęp do sieci hydrantowej, równie ważne jest dostosowanie linii wężowych, aby były odpowiednie do podłączenia. W związku z tym warto zadbać o właściwą armaturę przyłączeniową. Warto podkreślić, że linie wężowe można podzielić na tłoczone i ssawne, z czego te pierwsze mogą być budowane od punktu czerpania wody ze źródła będącego hydrantem przeciwpożarowym.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl