Praca na wysokościach wymaga odpowiedniego sprzętu ochrony indywidualnej, a także narzędzi i akcesoriów potrzebnych do ochrony zbiorowej. Wśród nich znajdują się ławki do pracy na wysokościach. W jakich pracach są wykorzystywane? Jakie normy muszą spełniać i w jaki sposób chronią użytkowników?
Rodzaje ławek do pracy na wysokościach
Dobór ławek powinien być ściśle dopasowany do charakteru wykonywanej pracy na wysokościach. Wśród dostępnych modeli znajdują się ławki wyposażone w linę roboczą, której zakres prac wynosi nawet do 40 m. Ławki tego typu umożliwiają samodzielne podnoszenie się i opuszczanie przez osobę, która z niej korzysta, bez pomocy osób trzecich. Sprawdza się w pracach związanych z budownictwem, energetyką, ratownictwem. Ławka do pracy na wysokościach z pasem bezpieczeństwa i termoizolacyjnym siedziskiem o wyprofilowanych kształcie będzie bezpieczna i wygodna dla osób, które wykonują pracę na wysokościach przez dłuższy czas. Do wyboru są również ławki z siedziskiem antypoślizgowym oraz wykonane z tkaniny plandekowej, które dodatkowo wyposażone są w zamykaną kieszeń na narzędzia i akcesoria.
Jakie przepisy dotyczą bezpieczeństwa podczas pracy na wysokościach?
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy to główny akt prawny dotyczący bezpiecznej pracy. Uzupełnieniem jest opublikowane obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. (Dziennik Ustaw z 2003 r. nr 169, poz. 1650) w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia dotyczącego ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ławki do pracy na wysokościach należą do systemów elementów ochrony osobistej podczas wykonywania zadań na wysokościach i muszą zostać wyprodukowane zgodnie z normą PN-EN 358. Ważnym obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko zapewnienie odpowiedniego sprzętu, ale również przeprowadzenie szkolenia BHP dla pracowników oraz zapoznanie ich z instrukcją korzystania z ławki.