fb
1px

Jak strażacy dostają się do zamkniętych pomieszczeń?

0
Jak strażacy dostają się do zamkniętych pomieszczeń?

Podczas akcji gaśniczo-ratowniczych może zdarzyć się, że strażak będzie musiał dostać się do zamkniętego pomieszczenia. Aby ugaszenie pożaru oraz uratowanie poszkodowanych przebiegało sprawnie, strażak wyposażony jest w specjalistyczne narzędzia przeznaczone do wyważania, wykręcania, odcinania i przesuwania przeszkód. W trakcie akcji musi szybko ocenić, jakiego narzędzia użyć, by jak najszybciej znaleźć się w pomieszczeniu. W dzisiejszym artykule opowiemy o akcesoriach i narzędziach, dzięki którym jest to możliwe.

Hooligan – jedno z podstawowych narzędzi do otwierania drzwi

Narzędzie ratownicze Hooligan to jedno z najpopularniejszych narzędzi umożliwiających dostanie się do zamkniętych pomieszczeń podczas akcji gaśniczo-ratowniczych. Konstrukcja z jednej strony składa się z zaostrzonych szczęk pazura, równoległej szczeliny do otwierania zamków i blokad oraz zakręcania kurków gazowych, a także końcówki do cięcia metalu. Natomiast z drugiej strony znajduje się gładki i długi klin do wywarzania okien i drzwi, a także ostry i lekko stożkowany kieł do wyważania zamków i rygli. Tak przygotowany strażak może dostać się do pomieszczeń z oknami drewnianymi i z PCV, z kratami lub bez krat, a także z drzwiami drewnianymi, antywłamaniowymi i metalowymi.

Topór strażacki i łom

Kolejnym narzędziem wykorzystywanym do przedostania się do zamkniętego pomieszczenia w celu przeprowadzenia akcji gaśniczo-ratowniczej jest topór strażacki składający się z okutej głowicy i toporzyska. Wykorzystywany jest przede wszystkim do wyważania zamków za pomocą uderzeń głowicy, wyrąbywania drzwi i podłóg, a także cięcia poszycia dachu i blachy. Z kolei łom to proste, aczkolwiek przydatne narzędzie w pracy strażaka, który jest zakrzywionym, grubym prętem. Wykorzystywany jest przede wszystkim do poważania i zdejmowania drzwi z zawiasów oraz wyginania krat.

Oprócz Hooligana, toporu strażackiego i łomu strażacy korzystają jeszcze z innych narzędzi, dzięki którym mogą dostać się do zamkniętego pomieszczenia. Należą do nich: siekieromłot, młot 5 kg, nożyce do prętów, wyważarka hydrauliczna, piłą do stali i betonu, szlifierka kątowa.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl