fb
1px

Lanca jako zwieńczenie węża strażackiego

0
Lanca jako zwieńczenie węża strażackiego

Lanca gaśnicza jest jednym z elementów armatury pożarniczej, która służy do gaszenia pożarów w przestrzeniach trudnodostępnych, a dokładniej w miejscach zamkniętych lub stwarzających wyjątkowe zagrożenie dla strażaków. Jest to wąska rura wykonana ze stali uszlachetnionej (ulepszonej cieplnie oraz zabezpieczonej specjalnymi powłokami galwanicznymi i lakierniczymi), która po podłączeniu stanowi zwieńczenie węża strażackiego. Charakteryzuje się dużym stopniem wytrzymałości oraz twardości, tak aby była niezawodnym narzędziem podczas trudnych akcji gaszenia pożaru. Co więcej, warto podkreślić, że jest to element wyposażenia, który jest przeznaczony zarówno dla PSP, jak i OSP.

W jakich sytuacjach lanca gaśnicza jest najbardziej przydatna?

Jak zostało wspomniane, lanca gaśnicza sprawdza się przede wszystkim w miejscach trudnodostępnych. Wynika to przede wszystkim z budowy lancy – formy wąskiej rury o zakresie działania 360°, pozwalającej na zwiększenie dystansu strumienia wody. Dzięki temu również doskonale zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Lanca gaśnicza stosowana jest głównie podczas gaszenia pożarów na poddaszach budynków – zwłaszcza gdy wymagana jest szybka reakcja, a rozbiórka konstrukcji jest utrudniona. Oprócz tego jest niezastąpiona podczas gaszenia stogów siana, torfowisk, hałd węgla oraz materiałów sypkich. Warto jednak zwrócić uwagę, że wiele zależy od zastosowanej głowicy – może mieć ona formę np. grotu lub bardziej spłaszczonej końcówki z małymi dziurami. Podczas gdy grot ułatwia dotarcie do źródła ognia, tak drugi rodzaj głowicy pozwala na wypuszczenie wody pod dużym ciśnieniem w postaci rozproszonej mgły – co ułatwia gaszenie torfów i poszycia leśnego.

Na koniec warto dodać, że lanca gaśnicza równie dobrze sprawdza się przy gaszeniu przewodów kominowych. W wielu takich sytuacjach strażacy nie muszą wchodzić na najwyższe kondygnacje, ponieważ za pomocą lancy mogą gasić pożar od dołu. Gwarantuje to nie tylko szybsze działanie, które zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia, ale również bezpieczeństwo podczas przeprowadzania akcji.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl