fb
1px

Rodzaje węży strażackich

0
Rodzaje węży strażackich

Wąż strażacki zdecydowanie należy do podstawowych elementów armatury pożarniczej. Jak wiadomo, węże służą do gaszenia pożaru poprzez wypuszczenie wody, wodnych roztworów lub innych środków gaśniczych. Wiele osób nie jest jednak świadomych, że istnieją różne rodzaje węży strażackich. Mogą się różnić nie tylko średnicą, długością czy materiałem wykonania. Przede wszystkim dzieli się je na dwie podstawowe grupy: węże tłoczne i ssawne. Podział wynika m.in. z odmiennego zastosowania.

Czym charakteryzują się węże tłoczne?

Jak sama nazwa wskazuje, działanie węży tłocznych opiera się na tłoczeniu wody do prądownicy, a następnie wydobywaniu strumienia gaśniczego. Charakteryzują się długością ok. 15-20 metrów, a przy tym średnicą od 25 do 110 milimetrów. Węże tłoczne o mniejszej średnicy są stosowane częściej przy niewielkich pożarach, w których liczy się szybkie ugaszenie głównego celu (aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia), podczas gdy większe mają za zadanie tworzyć linię gaśniczą.

Warto również wspomnieć, że węże tłoczne można dodatkowo podzielić na te do hydrantów, jak również przeznaczone do pomp pożarniczych. Różnica polega głównie na tym, że do hydrantów nadają się węże o mniejszej średnicy. Jeszcze innym rozróżnieniem mogą być węże z powłoką zewnętrzną lub bez powłoki. Tworzywo termoplastyczne, z którego wykonana jest powłoka, ma za zadanie zwiększyć odporność armatury pożarniczej na ścieranie, kontakt z płomieniem, brud itp.

Co wyróżnia węże ssawne?

Innym rodzajem węży strażackich są węże ssawne, których głównym wyróżnikiem jest wbudowany oplot druciany. Zapobiega on spłaszczeniu w trakcie zasysania wody lub środka pianotwórczego z odpowiednich zbiorników. W odróżnieniu od węży tłocznych ten rodzaj armatury pożarniczej charakteryzuje się tym, że jest standardowo krótki (od 1 do 2,4 metra), ale za to ma większą średnicę – do 150 milimetrów.

Niezależnie od rodzaju węży strażackich warto zadbać o ich stan techniczny, aby jak najdłużej cieszyły się niezawodnym działaniem. Należy zwrócić uwagę m.in. na warunki przechowywania sprzętu – najlepiej nie wystawiać węży na nadmierne działanie promieni słonecznych czy wysokie temperatury. Równie istotne jest poddawanie sprzętu regularnym próbom wytrzymałościowym.

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl