fb
1px

Różnice między lancą gaśniczą a czyszczącą

0
Różnice między lancą gaśniczą a czyszczącą

Strażacy korzystają z wielu rodzajów sprzętów podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Armatura strażacka obejmuje nie tylko wszystkim znane węże strażackie i prądownice, ale również akcesoria do prądownic o specjalnym zastosowaniu. Do takich należą lance, które dzielą się na gaśnicze i czyszczące. Do czego służą i jakimi cechami się różnią?

Czym jest lanca gaśnicza?

Lanca gaśnicza należy do elementów armatury pożarniczej. Dzięki swojej budowie umożliwia bezpieczne gaszenie pożaru w miejscach, które są trudno dostępne, takich jak zamknięte pomieszczenia lub miejsca stwarzające wyjątkowe zagrożenie dla strażaków. Jak zbudowana jest lanca gaśnicza? To wąska rura ze stali uszlachetnionej stanowiąca przedłużenie węża strażackiego. Odznacza się dużą wytrzymałością, a dzięki powłoce galwanicznej, również odpornością na wysoką temperaturę.

Czym jest lanca czyszcząca?

Lanca czyszcząca to element armatury strażackiej przeznaczony do usuwania zanieczyszczeń. Wykorzystywana jest przede wszystkim jako narzędzie umożliwiające przywrócenie czystości w miejscu wypadku cysterny lub pojazdu, u którego doszło do wycieku olejów, płynów lub innych ciekłych substancji niebezpiecznych.

Czym różni się lanca gaśnicza i lanca czyszcząca?

Jak można zauważyć, największą różnicą jest przeznaczenie obu lanc. Choć z wyglądu są do siebie podobne, strumień wody lub środków gaśniczych/czyszczących wypływa z nich pod zupełnie innym ciśnieniem. W przypadku lanc czyszczących duże ciśnienie jest niezwykle ważne dla skutecznego i wydajnego usunięcia zanieczyszczeń. Z tego powodu lance czyszczące zaprojektowano tak, by usuwały cząsteczki brudu przy wydajności maksymalnej 65 l/min przy ciśnieniu 40 bar. Z kolei standardowy model lancy gaśniczej cechuje się wydajnością 260 l/min przy ciśnieniu 8 bar, co skutkuje lepszą efektywnością gaszenia pożaru.

1px Komentarze do wpisu (0)

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
SPRZĘT-POŻ sp. z o.o.

 

KONTAKT Z NAMI:

77 402 80 25

biuro@sprzet-poz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl