
Praca na wysokości wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego ściśle opisanego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. W zakres takiego sprzętu wchodzą linki bezpieczeństwa. W dzisiejszym artykule omówimy, jaką rolę pełnią, a także z jakich materiałów są wykonywane.
Do czego służą linki bezpieczeństwa?
Linki bezpieczeństwa stanowią jeden z podstawowych elementów systemu powstrzymywania spadania. Przeznaczone są do użytkowania razem z amortyzatorem lub samodzielnie. To jednocześnie jeden z podstawowych środków ochrony indywidualnej wyposażenia osób pracujących na wysokości. Korzystają z nich między innymi strażacy, alpiniści, ratownicy, elektrycy, a także pracownicy budowlani wykonujący pracę na wysokości.
Jak działają linki bezpieczeństwa?
System bezpieczeństwa do pracy na wysokościach składa się z elementów powstrzymywania spadania oraz chroniących przed siłami oddziałującymi na ciało w trakcie spadania. Linki bezpieczeństwa należą do elementów, które chronią użytkownika przed upadkiem z wysokości. Połączona z punktem zaczepowym, nazywanym również elementem kotwiczącym oraz amortyzatorem ogranicza siły oddziałujące na użytkownika podczas upadku, rozkładając je równomiernie w trakcie hamowania spadania. Linka minimalizuje drogę spadania, chroniąc użytkownika przed kolizją z podłożem lub innymi przeszkodami. Utrzymuje go do momentu uzyskania pomocy od osób trzecich.
Jakich materiałów używa się do produkcji linek bezpieczeństwa?
Do produkcji linek bezpieczeństwa wykorzystuje się poliamid i poliester. Poliamid, nazywany inaczej nylonem, to materiał wytworzony z włókien syntetycznych. Lekkość i wytrzymałość uzupełnia jedna z największych zalet – odporność na deszcz, wodę i śnieg. Dzięki temu linki bezpieczeństwa z poliamidu mogą być wykorzystywane w zróżnicowanych środowiskach, nawet w bardzo trudnych warunkach bez ryzyka, że ulegną uszkodzeniu. Materiał jest dodatkowo odporny na bakterie, grzyby i zarazki. Poliester, który również należy do materiałów syntetycznych, tworzą wytrzymałe i odporne na zniszczenia włókna.